Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Kogeneračná elektráreň v Nitre A.En Slovensko
21. októbra 2015 14:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko má novú elektráreň

Spoločnosť A.En Slovensko postavila v Nitre kogeneračnú elektráreň s výkonom tri megawatty za 5 miliónov eur.

V Nitre postavili novú elektráreň. Spoločnosť Mestská elektráreň Nitra, ktorá je stopercentnou dcérskou firmou martinskej spoločnosti A.En Slovensko, investovala do výstavby kogeneračnej elektrárne päť miliónov eur. Elektráreň má inštalovaný elektrický a tepelný výkon viac ako tri megawatty. Vyrobená elektrina bude dodávaná do siete Západoslovenskej distribučnej a vyprodukované teplo bude slúžiť nitrianskemu sídlisku Chrenová.

„Prevádzkou elektrárne sa usporia primárne energetické zdroje vo výške 17 630 megawatthodín za rok, čo znamená, že sa vďaka nej dosiahne zníženie ročnej produkcie oxidu uhličitého o takmer päť tisíc ton. Pre lepšiu predstavu, toto množstvo zodpovedá ročnej spotrebe lesa o rozlohe jedenástich futbalových ihrísk,“ uviedol predseda predstavenstva Mestskej elektrárne Nitra Juraj Štrkolec. Výstavba nového energetické zdroja trvala sedemnásť mesiacov.

Spoločnosť A.En Slovensko patrí do nemeckej skupiny A.En Invent AG. Firma na Slovensku buduje a prevádzkuje projekty na báze obnoviteľných zdrojov energie. Okrem nitrianskej elektrárne pracuje na projekte výstavby zdroja vyrábajúceho elektrinu pomocou spoluspaľovania hnedého uhlia a biomasy vo Zvolene. Spoločníkmi vo firme A.En Slovensko sú spomínaná nemecká spoločnosť A.En Invent AG, jedna fyzická osoba a spoločnosť Central Energy Holding B.V. so sídlom v Holandsku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame