Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA
12. novembra 2014 11:20 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko má nového dodávateľa jadrového paliva

Podľa informácii portálu vEnergetike.sk bude ďalším dodávateľom jadrového paliva pre slovenské jadrové bloky francúzska Areva. Slovenské elektrárne nepotvrdili meno firmy, potvrdili však fakt, že podpísali s niekým zmluvu o alternatívnych dodávkach obohateného uránu.

Slovenské atómové elektrárne stále vyrábajú elektrinu len vďaka ruskému jadrovému palivu. Vzhľadom na situáciu medzi Ukrajinou a Ruskom sa pred zhruba piatimi mesiacmi začali kompetentní, ako aj média, zamýšľať nad tým, či je dobré byť v dnešnej dobe závislý iba na dovoze jadrového paliva z Ruska. Aj keď Slovenské elektrárne nikdy nemali problémy s dovozom jadrového paliva od ruskej spoločnosti TVEL, neponechali nič na náhodu. Podpísali zmluvu na dodávku obohateného uránu s nemenovaným alternatívnym dodávateľom.

Podpísali zmluvu

Podľa informácii portálu vEnergetike.sk bude ďalším dodávateľom jadrového paliva pre slovenské jadrové bloky francúzska Areva. Slovenské elektrárne informáciu, o tom, že ide o francúzsku spoločnosť nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. „S cieľom diverzifikovať dodávky paliva sme uzatvorili zmluvu o dodávke obohateného uránu pre prevádzkované elektrárne s alternatívnym dodávateľom, účinnú od roku 2015. Podpis dohody je jedným z výsledkov dlhodobého niekoľko rokov trvajúceho projektu Diverzifikácie paliva Slovenských elektrární,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Elektrárne zatiaľ nekonkretizovali, či budú vôbec alternatívne jadrové palivo vo svojich štyroch jadrových blokoch využívať, alebo ide len o zábezpeku v prípade potreby.

Ujme sa?

Uvidíme, či Francúzi dokážu pre slovenské jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach pripraviť jadrové palivo, ktoré bude vhodné pre ruské typy reaktorov VVER. Doteraz totiž vyrábala jadrové palivo pre tieto projekty len spomínaná ruská firma TVEL. V minulosti už boli pokusy nahradiť ruské jadrové palivo za palivo západného typu. Český ČEZ sa snažil odoberať palivo tiež pre svoje reaktory VVER od americkej firmy Westinghouse. Pre technické problémy sa však vrátil späť k ruskému dodávateľovi.

Zmluva s Rusmi

Slovenské elektrárne majú aktuálne platnú zmluvu na dodávku jadrového paliva s ruskou spoločnosťou TVEL. Podpísali ju už v roku 2008, pričom platnosť nadobudla v roku 2011. Ruská tlačová agentúra Ria Novosti vtedy informovala, že išlo o kontrakt v hodnote 500 miliónov eur. Spoločnosti pri podpise zmluvy podpísali aj dohodu, ktorá hovorí o podmienkach spolupráce aj po roku 2015, pričom dohoda predpokladá, že TVEL bude vyrábať a dodávať palivo pre súčasné a plánované reaktory na Slovensku.

Diverzifikáciu sľúbil minister

Diverzifikáciu v oblasti jadrového paliva sľúbil parlamentnému branno-bezpečnostnému výboru v máji tohto roka ešte bývalý minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Ten vtedy povedal, že nielen Slovensko hľadá alternatívneho dodávateľa jadrového paliva, ale aj ostatné krajiny Európskej únie, ktoré prevádzkujú jadrové bloky ruského typu. „Máme spoločnú stratégiu, ktorou to chceme vyriešiť,“ povedal vtedy už bývalý minister Malatinský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame