Slovensko má ďalšiu trasu odkiaľ môže dovážať plyn

1. júla 2015 17:53

Spoločnosť Eustream začala od 1. júla s komerčnou prevádzkou slovensko-maďarského plynovodu. Ten ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze.

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.

Slovensko má nové plynovodné prepojenie. Ide o slovensko-maďarský plynovod, ktorý je už v komerčnej prevádzke. „V stredu sme spustili komerčnú prevádzku slovensko-maďarského plynovodu,“ informoval hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Plynovod je tak v prevádzke aj napriek problémom na maďarskej strane. „Prekážky, ktoré na maďarskej strane bránili spusteniu plynovodu do prevádzky, boli odstránené,“ dodal Chuguryan.

Obojsmerný plynovod

Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne.

Podpora od únie

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Cesta k LNG

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?