Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SEPS
Ilustračné foto pixabay.com
29. júna 2018 11:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko je pripravené aj na prípadný blackout

Slovenská elektrizačná prenosová sústava v týchto dňoch vykonala skúšku “štartu z tmy“.

Elektrická prenosová sieť na Slovensku je pripravená aj prípadný úplný výpadok elektriny, takzvaný blackout. Konštatovala to Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá v týchto dňoch vykonala skúšku “štartu z tmy“. „V dôsledku čoraz náročnejších prevádzkových podmienok narastá riziko veľkých porúch, ktoré by mohli spôsobiť aj výpadok dodávky elektriny na rozsiahlych územiach Európy. Obnova dodávok elektriny je veľmi náročná a vyžaduje dôslednú prípravu všetkých zainteresovaných subjektov a, samozrejme, v predstihu pred poruchou,“ uviedol vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Skúška pozostávala z nábehu vodnej elektrárne Nosice bez vonkajšieho napätia, následne podania napätia na rozbeh vlastnej spotreby systémovej elektrárne Nováky potrebnej k nábehu druhého jej bloku. Napätie bolo podané prostredníctvom vytvorenej trasy po vedeniach 110-kilovoltových distribučných spoločností Stredoslovenská distribučná a Západoslovenská distribučná, ktorých prevádzka bola v režime blízkom reálnemu black-outu. Po rozbehnutí a prifázovaní bloku elektrárne Nováky k ostrovu s vodnou elektrárňou Nosice skúška pokračovala pripojením vybraných odberov v spoločnosti Fortischem a prifázovaním celého ostrova k ostatnej časti elektrizačnej sústave Slovenska.

„Rozbeh zdroja poskytujúceho napätie a vytvorenie určenej trasy prebehlo úspešne podľa naplánovaného harmonogramu skúšok. Úspešnosť skúšky potvrdzuje správnosť navrhnutých postupov obnovy elektrizačnej sústavy po poruche typu black-out,“ konštatoval Deák.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonala “skúšku z tmy“ v spolupráci so spoločnosťami Slovenské elektrárne, Stredoslovenská distribučná, Západoslovenská distribučná, Fortischem, a Syprin. Vykonaná skúška slúži pre overenie koordinácie a schopnosti oživiť energetický systém aj po jeho kolapse a pomáhajú udržiavať bezpečnosť a spoľahlivosť dodávky elektriny spotrebiteľom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame