Slovensko dostalo z EÚ prvé milióny na plynovod s Poľskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Grant vo výške 4,6 milióna eur sa využije na vypracovanie potrebných štúdii.

Projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom dostal prvé peniaze z Európskej únie. Koordinačný výbor programu CEF (Connecting Europe Facility) odsúhlasil dotáciu vo výške 4,6 milióna eur. Tieto prostriedky sa využijú na vypracovanie potrebných štúdií. „Príspevok bude rozdelený medzi slovenskú a poľskú stranu. Slovenská strana získa 2,33 milióna eur, čo tvorí 50 % z celkových oprávnených nákladov Eustreamu prislúchajúcich na príslušnú časť plynovodu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Ešte tri roky príprav

Grant na štúdie sa týka prípravných prác a inžinierskych činností na obidvoch dotknutých stranách. „Každá strana si ich bude realizovať samostatne v časovom období rokov 2014 až 2017. Ide najmä o tender na výber projektovej, inžinierskej organizácie, prác súvisiacich s posudzovaním vplyvov na životné prostredie, prác súvisiacich s územným konaním a vydaním územného rozhodnutia, detailným inžinieringom projektu spolu so stavebným konaním a s vydaním stavebného rozhodnutia,“ dodal Chuguryan.

Budú žiadať viac

Slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete, spoločnosť Eustream, sa bude snažiť od EÚ získať na spomínaný projekt ešte ďalšie prostriedky. „Okrem prideleného grantu na štúdie sa slovensko-poľský projekt bude uchádzať o podporu z programu CEF aj v budúcnosti,“ doplnil Chuguryan.

Plynovod pretne dva kraje

Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 140 miliónov eur. Suma ešte nemusí byť konečná. „Definitívna suma projektu závisí od mnohých technických parametrov, vrátane rozhodnutia o finálnom trasovaní plynovodu,“ konštatoval Chuguryan. Podľa investičného zámeru, ktorý už Eustream predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), v hre sú tri trasy nového plynovodu. Nateraz je isté, že plynovod bude ústiť v kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch a s poľskou stranou sa prepojí pri obci Palota v medzilaboreckom okrese.

V prevádzke o šesť rokov

Plynovod by mal mať na slovenskej strane dĺžku od 106 do 118 kilometrov, podľa toho, pre aký variant sa investor na koniec rozhodne. S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020. „Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska, čím sa vytvorí možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy,“ zdôvodnila firma Eustream svoje plány v posudzovanom investičnom zámere.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEustream