Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Minister hospodárstva Tomáš Maltinský. SITA
19. augusta 2013 10:34 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko chce zlepšiť s Tureckom spoluprácu v energetike

Slovensko sa snaží s Tureckom zintenzívniť spoluprácu v energetike. Vládny kabinet na pondelňajšom mimoriadnom rokovaní schválil memorandum o spolupráci, s ktorým minister hospodárstva Tomáš Malatinský odchádza na svoju pracovnú návštevu do Turecka. „Chceme podporiť účasť slovenských subjektov na energetických projektoch v Turecku. Dá sa povedať, že slovenské subjekty by mohli na týchto projektoch participovať, čomu sme chceli dať aj vládnu podporu,“ povedal po mimoriadnom rokovaní vlády minister hospodárstva Malatinský.

Podľa schváleného memoranda majú obe krajiny spolupracovať napríklad v oblasti obnoviteľných zdrojov či v jadrovej energetike. S tureckými firmami by mali taktiež naše spoločnosti rozvíjať uhoľné baníctvo a spolupracovať pri výstavbe a prevádzke tepelných a vodných elektrární. Minister Malatinský v tejto chvíli nechcel konkretizovať projekty, na ktorých by mohli slovenské firmy participovať v krajine polmesiaca. „Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh aj pre malé a stredné podniky,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky pretrvávala, s výnimkou rokov 1996 a 2001, aktívna obchodná bilancia Slovenska s Tureckom. Obrat v rokoch 2003 až 2007 narástol viac ako štyrikrát. Celkový obrat za minulý rok predstavoval 1,2 mld. eur, pri exporte zo Slovenska 850 mil. eur a importe 377 mil. eur. „Aj v tomto roku možno reálne počítať s dosiahnutím vzájomnej obchodnej výmeny v hodnotovom vyjadrení viac ako jednej miliardy eur,“ uzavrel rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies