Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico Sobotka
Stretnutie predsedov vláda Rakúska, Českej republiky a Slovenska vlada.cz
29. januára 2015 14:14 PlynAktuality od SITASITA

Slovensko chce viac prepojiť trh s plynom s ČR a Rakúskom

Rakúski, slovenskí a českí experti by mali diskutovať nielen o regionálnej bezpečnosti dodávok zemného plynu, ale aj o budúcnosti prepravy tejto komodity

Slovensko, Česká republika a Rakúsko plánujú užšiu spoluprácu na trhu so zemným plynom. Zhodli sa na tom premiéri spomínaných krajín na štvrtkovom stretnutí v Slavkove u Brna. „Chceme lepšie prepojenie trhu s plynom. Dohodli sme sa na stretnutí expertov zo všetkých krajín, aby diskutovali o zblížení strategických záujmov jednotlivých štátov,“ povedal na tlačovej konferencii predseda českej vlády Bohuslav Sobotka. „Krajiny sú navzájom prepojené. Treba na tom pracovať,“ dodal jeho rakúsky kolega Werner Faymann. „V tejto téme majú všetky tri krajiny veľký potenciál,“ podotkol slovenský premiér Robert Fico.

Hovoriť sa bude aj o tranzite plynu

Rakúski, slovenskí a českí experti by mali podľa Fica diskutovať nielen o regionálnej bezpečnosti dodávok zemného plynu, ale aj o budúcnosti prepravy tejto komodity. „Budem veľmi otvorený. Máme záujmy v tranzite plynu aj v prípade, že Ukrajina prestane byť tranzitnou krajinou pre plyn. Preto som privítal dohodu o expertnom rokovaní, kde zosúladíme naše spoločné európske záujmy so záujmami individuálnymi, ktoré celkom prirodzene každá krajina v tejto oblasti má,“ konštatoval Fico.

Slavkovská deklarácia

Premiéri na stretnutí prijali formou Slavkovskej deklarácie záväzok spoločnej trojstrannej spolupráce. Súčasťou deklarácie je pracovný plán stanovujúci oblasť spolupráce pre tento rok. Okrem energetiky zahŕňa aj problematiku dopravy, vedy a výskumu či zamestnanosti mladých. „Chceme posilniť sociálnu dimenziu európskej integrácie. Sme presvedčení o tom, že je dôležité, aby Európa investovala do posilnenia zamestnanosti. Chceme taktiež posilniť spoluprácu v oblasti dopravnej infraštruktúry. Dohodli sme sa, že experti všetkých troch krajín na čerpanie eurofondov budú diskutovať o tom ako zjednodušiť ich čerpanie, ako zamedziť byrokracii v tejto oblasti,“ dodal Sobotka.

Predsedovia vlád Rakúska, Slovenska a Českej republiky by sa mali na základe Slavkovskej deklarácie stretávať raz ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies