Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
19. mája 2014 20:25 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko by mohlo posielať plyn na Ukrajinu od septembra

Povedal to predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček s tým, že na Ukrajinu by mohlo zo Slovenska pritiecť od 8 do 10 mld. metrov kubických plynu ročne.

Plynovod, ktorý umožní transport plynu na Ukrajinu cez Slovensko by mal naplno pracovať od septembra. Povedal to predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček. „S pravdepodobnosťou 90 až 95 % by sme mali byť schopní posielať od 8 do 10 (miliárd metrov kubických plynu) ročne od 1. septembra. Záležať bude na tom, či budú splnené technické predpoklady na slovenskej aj ukrajinskej strane,“ uviedol Mareček.

Spoločnosť chce podľa jeho slov vyhodnotiť ponuky na odber plynu do konca júna, aj keď úvodné ponuky sa nebudú vzťahovať na plnú kapacitu. Ukrajina ročne potrebuje plyn v objeme približne 55 mld. metrov kubických plynu. Krajina by z reverzného toku chcela získať 30 mld. metrov kubických plynu využitím plynovodov, ktoré sa v súčasnosti používajú na import ruského plynu na Slovensko. Ukrajina navrhovala, aby sa využila voľná kapacita v súčasnosti využívaných štyroch plynovodov, ktorými prúdi plyn z Ukrajiny na Slovensko. Pri tejto alternatíve však hrozilo porušenie zmluvných záväzkov s tretími stranami, hlavne s Gazpromom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame