Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko bude predsedať krajinám, ktoré vyraďujú jadro

JAVYS
Ilustračné foto javys.sk

Do funkcie predsedu Správnej rady Zmluvy o CPD bol na dva roky jednomyseľne zvolený Slovák Martin Macášek.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) bude predsedať Správnej rade Zmluvy o výmene vedecko-technických informácií o projektoch vyraďovania jadrových zariadení (Zmluva o CPD). Do funkcie predsedu spomínanej zmluvy bol na dva roky jednomyseľne zvolený Slovák Martin Macášek. „Zvolenie našej spoločnosti za predsedu správnej rady Zmluvy o CPD je prejavom uznania medzinárodnej komunity k vyspelosti programov vyraďovania jadrových zariadení realizovaných našou spoločnosťou a vysokej úrovne odbornosti jej zamestnancov, vykonávajúcich tieto práce,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Zmluva o CPD zriadená pri Jadrovej energetickej agentúre OECD v Paríži, je jedinou celosvetovou platformou, ktorá združuje výlučne organizácie priamo vyraďujúce jadrové zariadenia. Cieľom jej činnosti je slobodná a otvorená výmena vedecko-technických poznatkov získaných v rámci vyraďovania jadrových zariadení. Počas jej doterajšej 32-ročnej histórie prispela k celosvetovému zvyšovaniu bezpečnosti a efektívnosti prác pri vyraďovaní jadrových zariadení, so súbežným znižovaním celkových nákladov. Zmluva o CPD má 27 členov z celého sveta, ktorí implementujú 71 projektov vyraďovania jadrových zariadení.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární a nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 21. novembra 2017 10:04Zdroj vEnergetike.sk/SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...