Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA
13. mája 2014 13:09 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko bude hľadať nového dodávateľa jadrového paliva

V súčasnosti dovážame jadrové palivo pre naše atómové elektrárne výlučne z Ruska. Ministerstvo hospodárstva už pripravuje diverzifikáciu v oblasti dodávok jadrového paliva. Chce tak zmierniť závislosť od Ruska.

Slovensko bude diverzifikovať dodávky energií a vojenského materiálu, aby v týchto oblastiach nebolo výhradne závislé na Rusku. Vyplýva to z uznesenia, ktoré dnes prijal parlamentný brannobezpečnostný výbor. „Ministerstvo hospodárstva má zabezpečiť jednak energetickú bezpečnosť, jednak vo vzťahu k jadrovému palivu, to je najväčší problém. Slovensko dnes nemá veľký problém s plynom a ropou, ale s jadrovým palivom pre naše jadrové elektrárne, ktoré je čisto ruské,“ povedal po rokovaní výboru nezaradený poslanec Daniel Lipšic. Absolútnou prioritou pre bezpečnosť ľudí a výrobu elektriny je, aby Slovenské elektrárne začali okamžite rokovať o náhradnom dodávateľovi jadrového paliva, aby Slovensko nebolo závislé len na jednej krajine. „Nech nie je závislé ani na Američanoch, ani na Rusoch, ale nech máme alternatívy,“ vysvetlil Lipšic.

Bez dodávok paliva vieme fungovať rok

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský konštatoval, že rezort pripravuje diverzifikáciu jadrového paliva. „Netýka sa to len Slovenska, dotknuté sú všetky štáty, ktoré prevádzkujú jadrové bloky takéhoto typu, pre ktoré výrobca jadrového paliva je len v Ruskej federácii. Máme spoločnú stratégiu, ktorou to chceme vyriešiť,“ poznamenal. Podľa jeho slov o tom bude diskutovať aj komisia na pôde Európskej únie. Minister odhaduje, že jadrové elektrárne by bez nových dodávok vedeli fungovať ešte asi rok.

Nezabúda sa ani na ropu a plyn

Veľký dôraz na diverzifikáciu trás kladie rezort aj pri plynových trasách alebo trasách na prepravu ropy. „Riešime to s ostatnými členskými štátmi, ale vieme dnes prepravovať aj inými trasami ako z východu,“ dodal Malatinský. Zdôraznil, že diverzifikácia energetických zdrojov je koncepčná, dlhodobá záležitosť a nedá sa urobiť zo dňa na deň.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies