Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bohunice
Atómová elektráreň Bohunice seas.sk
24. apríla 2016 13:40 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Slovensko bude bez elektriny z Bohuníc

Slovenské elektrárne totiž začali s generálnou opravou obidvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Bohunice V2.

Slovensko sa v súčasnosti musí zaobísť bez elektriny vyrobenej v Atómovej elektrárni Bohunice V2. Slovenské elektrárne (SE) totiž začali na obidvoch jadrových blokoch s generálnou opravou.  „Prvýkrát od roku 2004 budú vykonávané opravy na dvoch blokoch Atómovej elektrárne Bohunice V2 paralelne. Oba bloky budú v údržbe 25 dní naraz,“ uviedla hovorkyňa SE Janka Burdová.

Bez pary

Slovenské elektrárne sľubujú, že počas odstávky jadrových blokov v Bohuniciach zákazníci nepocítia problémy s dodávkami energií. „Zazmluvnený objem elektriny a dodávky tepla pre zákazníkov a obchodných partnerov zabezpečíme. Chýbať bude len para nad chladiacimi vežami, ktorá je bežne viditeľná počas prevádzky elektrárne,“ dodala Burdová. Zásobovanie teplom pre elektrárne a domácnosti v Hlohovci, Leopoldove a Jaslovských Bohuniciach je podľa nej zabezpečené z pomocnej kotolne spoločnosti JAVYS. Domácnosti v Trnave bude zásobovať Trnavská teplárenská z vlastného náhradného zdroja.

Vymenia palivo

V rámci odstávky spomínaných jadrových blokov bude popri plánovanej údržbe zariadení a systémov čiastočne vymenené palivo v oboch blokoch. „Realizáciu harmonogramu plánovaných odstávok na rok 2016 zavŕšime odstávkou druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce na jeseň tohto roku,“ konštatovala Burdová.

Modernizované bloky

Závod Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985. Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 miliónov eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 505 megawattov na každom bloku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies