Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Taner Yildiz podpísali v Ankare memorandum o porozumení a spolupráci svojich vlád v oblasti energetiky. Obe krajiny majú spolupracovať napríklad pri využití obnoviteľných zdrojov, výstavbe vodných a tepelných elektrární či v jadrovej energetike. Na snímke turecký minister energetiky Taner Yildiz. SITA/AP
20. augusta 2013 20:16 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko a Turecko budú spolupracovať v oblasti energetiky

Slovensko a Turecko budú spolupracovať v energetike. Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Taner Yildiz podpísali v Ankare memorandum o porozumení a spolupráci svojich vlád v oblasti energetiky. Ako v utorok informoval rezort hospodárstva, obe krajiny majú spolupracovať napríklad pri využití obnoviteľných zdrojov, výstavbe vodných a tepelných elektrární či v jadrovej energetike.

Malatinský, ako člen delegácie prezidenta SR Ivana Gašparoviča, v Turecku diskutoval s tureckým partnerom o stave príprav a realizácie energetických projektov v uhoľnej oblasti Konya, na ktorých by mali participovať slovenské energetické spoločnosti. Hovorili aj o možnostiach rozvoja vzájomných ekonomických a obchodných vzťahov na základe záverov druhého zasadnutia medzivládnej komisie pre ekonomickú spoluprácu medzi Slovenskom a Tureckom, ktoré sa uskutočnilo vlani v novembri v Ankare.

„Chceme podporiť účasť slovenských subjektov na energetických projektoch v Turecku. Tomu sme chceli dať aj vládnu podporu,“ povedal Malatinský. „Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh aj pre malé a stredné podniky“, dodal.

Obe krajiny v memorande vyhlásili, že majú v úmysle podporovať rozvoj dvojstrannej vedeckej, technickej, technologickej, legislatívnej, administratívnej a obchodnej spolupráce v oblasti energetiky v súlade s ich zákonodarstvom a vnútornými predpismi. Ďalej súhlasia, že budú spoločne pracovať s cieľom podnietiť investície v oblasti energetiky v oboch krajinách alebo aj v tretích štátoch.

Vláda SR schválila memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti energetiky medzi vládami SR a Turecka v pondelok na mimoriadnom zasadnutí. SR mala od svojho vzniku, s výnimkou rokov 1996 a 2001, aktívnu obchodnú bilanciu s Tureckom. Spoločný obrat v rokoch 2003 až 2007 narástol viac ako štyrikrát. Celkový obrat za minulý rok predstavoval 1,2 mld. eur, pri exporte zo Slovenska v objeme 850 mil. eur a importe 377 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies