Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko a Turecko budú spolupracovať v oblasti energetiky

Ilustračné foto
Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Taner Yildiz podpísali v Ankare memorandum o porozumení a spolupráci svojich vlád v oblasti energetiky. Obe krajiny majú spolupracovať napríklad pri využití obnoviteľných zdrojov, výstavbe vodných a tepelných elektrární či v jadrovej energetike. Na snímke turecký minister energetiky Taner Yildiz. SITA/AP

Slovensko a Turecko budú spolupracovať v energetike. Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Taner Yildiz podpísali v Ankare memorandum o porozumení a spolupráci svojich vlád v oblasti energetiky. Ako v utorok informoval rezort hospodárstva, obe krajiny majú spolupracovať napríklad pri využití obnoviteľných zdrojov, výstavbe vodných a tepelných elektrární či v jadrovej energetike.

Malatinský, ako člen delegácie prezidenta SR Ivana Gašparoviča, v Turecku diskutoval s tureckým partnerom o stave príprav a realizácie energetických projektov v uhoľnej oblasti Konya, na ktorých by mali participovať slovenské energetické spoločnosti. Hovorili aj o možnostiach rozvoja vzájomných ekonomických a obchodných vzťahov na základe záverov druhého zasadnutia medzivládnej komisie pre ekonomickú spoluprácu medzi Slovenskom a Tureckom, ktoré sa uskutočnilo vlani v novembri v Ankare.

„Chceme podporiť účasť slovenských subjektov na energetických projektoch v Turecku. Tomu sme chceli dať aj vládnu podporu,“ povedal Malatinský. „Turecko je z dlhodobého výhľadu pre Slovensko bezpochyby zaujímavý a perspektívny trh. Ide o blízky a dosiahnuteľný trh aj pre malé a stredné podniky“, dodal.

Obe krajiny v memorande vyhlásili, že majú v úmysle podporovať rozvoj dvojstrannej vedeckej, technickej, technologickej, legislatívnej, administratívnej a obchodnej spolupráce v oblasti energetiky v súlade s ich zákonodarstvom a vnútornými predpismi. Ďalej súhlasia, že budú spoločne pracovať s cieľom podnietiť investície v oblasti energetiky v oboch krajinách alebo aj v tretích štátoch.

Vláda SR schválila memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti energetiky medzi vládami SR a Turecka v pondelok na mimoriadnom zasadnutí. SR mala od svojho vzniku, s výnimkou rokov 1996 a 2001, aktívnu obchodnú bilanciu s Tureckom. Spoločný obrat v rokoch 2003 až 2007 narástol viac ako štyrikrát. Celkový obrat za minulý rok predstavoval 1,2 mld. eur, pri exporte zo Slovenska v objeme 850 mil. eur a importe 377 mil. eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...