Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenskí vedci pracujú na veľkokapacitnom úložisku energie

Nafta sklad
Projekt Underground Sun Storage NAFTA, a.s.

Partnerom projektu je aj spoločnosť NAFTA, ktorá má skúsenosti v oblasti budovania a prevádzkovania podzemných zásobníkov zemného plynu.

Slovenská akadémia vied v spolupráci s partnermi plánuje uskutočniť projekt budúceho skladovania elektrickej energie vo forme zmesi vodíka a zemného plynu v horninových štruktúrach. Koordinátorom projektu, ktorý sa bude uchádzať o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ, je Ústav vied o zemi SAV. Jeho partnermi sú Ústav anorganickej chémie SAV, Ústav geotechniky SAV, Slovenská technická univerzita a spoločnosť NAFTA, ktorá má skúsenosti v oblasti budovania a prevádzkovania podzemných zásobníkov zemného plynu. Informoval o tom vedúci referátu pre komunikáciu a médiá SAV Stanislav Ščepán.

Prínosom projektu je okrem interdisciplinárneho prepojenia geológie, chémie, geotechniky plynárenstva a energetiky podľa akadémie vied aj zvyšovanie energetickej bezpečnosti a diverzifikácia energetických zdrojov. „V prvej etape budú účastníci v rámci výskumu vplyvu vodíka na horninové štruktúry a technológie získavať základné geologické, ložiskové, bezpečnostné a kapacitné vzťahy pre identifikáciu vhodnej geologickej štruktúry na území Slovenskej republiky pre uskladnenie energie vo forme zmesi zemného plynu a vodíka. Na základe laboratórnych testov partneri vytvoria komplexnú metodiku identifikácie vhodných geologických štruktúr na realizáciu ďalšieho výskumu testovania interakcie hornín a uloženej energie,“ informuje Ščepán s tým, že v našich podmienkach sa javí najefektívnejšie sústrediť sa na bývalé ložiská zemného plynu. Po ukončení jednotlivých etáp projektu vytvoria metodiku na identifikáciu vhodných geologických štruktúr, pričom univerzálna využiteľnosť tohto projektu bude mať podľa SAV významný vplyv aj na medzinárodný energetický trh.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 11. apríla 2016 6:29

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...