Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
13. septembra 2013 10:54 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskí producenti biopalív sa obávajú budúcnosti

Slovenskí producenti biopalív sa obávajú budúcnosti. Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) nepotešilo stredajšie hlasovanie europoslancov o znížení podielu primiešavania biopalív do benzínov a nafty z 10 % na 6 %. Ide o biopalivá prvej generácie vyrábané z energetických plodín, v našich pomeroch napríklad z kukurice, repky olejnej či obilnín. „Následkom môže byť zníženie počtu pracovných miest a čiastočný návrat ku fosílnym palivám, ktoré zaťažujú životné prostredie viac ako biopalivá,“ komentoval situáciu predseda ZVVB Róbert Spišák.

Poslanci Európskeho parlamentu prijali v stredu opatrenia na zavedenie stropu na použitie tradičných biopalív z potravinárskych plodín a rýchly prechod na nové biopalivá z alternatívnych zdrojov ako sú morské riasy a odpad. Cieľom novej legislatívy je zníženie emisií skleníkových plynov z rastúceho využívania poľnohospodárskej pôdy na výrobu biopalív. „Bola to veľmi ťažká diskusia, pretože v nej mali veľkú váhu ekonomické záujmy. Text je veľmi technický, ale má významné ekonomické a etické dôsledky,“ povedala po hlasovaní autorka správy, poslankyňa Corinne Lepageová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame