Slovenskí ochranári majú obavy z ukrajinských reaktorov

1. júna 2016 13:24
SITA

Slovenskí ochranári tlmočili ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi obavy z predlžovania životnosti ukrajinských jadrových elektrární.

Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com

Slovenskí ochranári tlmočili ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi svoje obavy zo zlého stavu ukrajinských jadrových elektrární a vyzvali ho, aby v záujme bezpečnosti našej krajiny konal. List s výzvou na podanie sťažnosti pre porušovanie Dohovoru o hodnotení vplyvov na životné prostredie presahujúcich štátne hranice (Dohovor z Epsoo) s Ukrajinou dnes Človek v ohrození s podporou slovenských mimovládnych organizácií doručil rezortu životného prostredia. Obdobné výzvy svojim ministerstvám v najbližších dňoch doručia aj partnerské organizácie v Maďarsku, Rumunsku a Rakúsku. „Postupné predlžovanie životnosti 15 reaktorov sa deje napriek tomu, že nie sú splnené ani tie najdôležitejšie predpísané bezpečnostné opatrenia, ako aj napriek porušovaniu medzinárodného práva a ignorovaniu požiadaviek okolitých krajín aj Európskej únie,“ píšu ochranári v liste.

Závažnou je aj informácia, že prevádzkovateľ ukrajinských reaktorov, štátna firma Energoatom, je vo vážnych finančných ťažkostiach a podľa dostupných informácií má zablokované účty, čo podľa podpísaných environmentálnych organizácií pravdepodobne ovplyvňuje aj realizáciu bezpečnostných opatrení. Dva reaktory v rizikovom Záporoží na juhovýchode Ukrajiny sú dočasne odstavené a rozhodovanie o nových licenciách odložili na druhú polovicu tohto roka. Ochranári preto vyzývajú, že teraz je čas konať. “Nejde len o Ukrajinu – nebezpečné relicencovanie dosluhujúcich jadrových prevádzok sa deje aj v iných krajinách Európy. Ide o bezpečnosť, demokraciu a hľadanie alternatív. Je dôležité nastaviť rozhodovanie v súlade s medzinárodnými dohovormi a zapojiť občanov a vlády okolitých krajín do rozhodovania so závažným dopadom,“ povedala Dana Mareková z Človeka v ohrození.

Situácia na Ukrajine sa podľa nej Slovenska týka vo zvýšenej miere z viacerých dôvodov. „Je to náš východný sused so stále nestabilnou bezpečnostnou situáciou a predlžovanie životnosti Ukrajinských reaktorov sa deje aj vďaka finančnej podpore Európskej banky pre obnovu a rozvoj a organizácie Euroatom, v ktorých má Slovensko a najmä Európska únia významné slovo,“ uviedla a dodala, že tretím dôvodom je, že už o pár týždňov sa začína polrok slovenského predsedníctva v európskej rade, pričom energetická únia aj rozvoj Východného partnerstva bude jednou zo strategických priorít.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?