Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro zdroje energií
Ilustračné foto pixabay.com
1. júna 2016 13:24 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskí ochranári majú obavy z ukrajinských reaktorov

Slovenskí ochranári tlmočili ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi obavy z predlžovania životnosti ukrajinských jadrových elektrární.

Slovenskí ochranári tlmočili ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi svoje obavy zo zlého stavu ukrajinských jadrových elektrární a vyzvali ho, aby v záujme bezpečnosti našej krajiny konal. List s výzvou na podanie sťažnosti pre porušovanie Dohovoru o hodnotení vplyvov na životné prostredie presahujúcich štátne hranice (Dohovor z Epsoo) s Ukrajinou dnes Človek v ohrození s podporou slovenských mimovládnych organizácií doručil rezortu životného prostredia. Obdobné výzvy svojim ministerstvám v najbližších dňoch doručia aj partnerské organizácie v Maďarsku, Rumunsku a Rakúsku. „Postupné predlžovanie životnosti 15 reaktorov sa deje napriek tomu, že nie sú splnené ani tie najdôležitejšie predpísané bezpečnostné opatrenia, ako aj napriek porušovaniu medzinárodného práva a ignorovaniu požiadaviek okolitých krajín aj Európskej únie,“ píšu ochranári v liste.

Závažnou je aj informácia, že prevádzkovateľ ukrajinských reaktorov, štátna firma Energoatom, je vo vážnych finančných ťažkostiach a podľa dostupných informácií má zablokované účty, čo podľa podpísaných environmentálnych organizácií pravdepodobne ovplyvňuje aj realizáciu bezpečnostných opatrení. Dva reaktory v rizikovom Záporoží na juhovýchode Ukrajiny sú dočasne odstavené a rozhodovanie o nových licenciách odložili na druhú polovicu tohto roka. Ochranári preto vyzývajú, že teraz je čas konať. “Nejde len o Ukrajinu – nebezpečné relicencovanie dosluhujúcich jadrových prevádzok sa deje aj v iných krajinách Európy. Ide o bezpečnosť, demokraciu a hľadanie alternatív. Je dôležité nastaviť rozhodovanie v súlade s medzinárodnými dohovormi a zapojiť občanov a vlády okolitých krajín do rozhodovania so závažným dopadom,“ povedala Dana Mareková z Človeka v ohrození.

Situácia na Ukrajine sa podľa nej Slovenska týka vo zvýšenej miere z viacerých dôvodov. „Je to náš východný sused so stále nestabilnou bezpečnostnou situáciou a predlžovanie životnosti Ukrajinských reaktorov sa deje aj vďaka finančnej podpore Európskej banky pre obnovu a rozvoj a organizácie Euroatom, v ktorých má Slovensko a najmä Európska únia významné slovo,“ uviedla a dodala, že tretím dôvodom je, že už o pár týždňov sa začína polrok slovenského predsedníctva v európskej rade, pričom energetická únia aj rozvoj Východného partnerstva bude jednou zo strategických priorít.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies