Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSE elektromobilita
Ultrarýchla nabíjacia stanica pri Budči
21. novembra 2018 14:26 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovenskí motoristi si nabijú svoj elektromobil už aj na R1

Spoločnosť Západoslovenská energetika vybudovala pri obci Budča na čerpacej stanici Slovnaft ultrarýchlu nabíjaciu stanicu.

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) uviedla do prevádzky prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu na čerpacej stanici Slovnaft na rýchlostnej ceste R1 pri Budči. „Komerčné spustenie nabíjacej stanice pre verejnosť je naplánované na december tohto roku,“ uviedol člen predstavenstva ZSE Marian Rusko.

Ide o prvú nabíjaciu stanicu tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v Bulharsku, Chorvátsku, na Cypre, v Českej republike, Estónsku, Grécku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, na Malte, v Poľsku, Portugalsku, Rumunsku a Slovinsku. Ultrarýchla nabíjacia stanica umožňuje motoristom rýchlejšie nabíjanie elektromobilov s výkonom 350 kilowattov. „Pätnásť minútové nabíjanie pokryje 400 kilometrový dojazd elektromobilu,“ dodal Rusko. Ultrarýchla nabíjacia stanica umožňuje nabíjanie všetkých typov elektrických vozidiel s konektormi na rýchle nabíjanie.

Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča v Európskej únii je v súčasnosti približne 150 tisíc verejne dostupných nabíjacích staníc. „Podľa našich odhadov ich do roku 2020 budeme potrebovať ešte aspoň 800 tisíc. Trh s elektrickými autami totiž porastie závratným tempom a hustá, spoľahlivá sieť vysokorýchlostných nabíjacích staníc je kľúčová pre dôveru zákazníkov v nízkoemisné a bezemisné vozidlá,“ konštatoval pri uvedení nabíjacej stanice na R1 slovenský eurokomisár.

Západoslovenskí energetici vybudovali ultrarýchlu nabíjaciu stanicu v rámci projektu NEXT-E, ktorý je spolufinancovaný z fondu CEF (nástroj na prepájanie Európy) Európskej únie. Projekt vlani dostal od Európskej komisie grant na rozvoj elektromobility vo výške 18,84 milióna eur, na základe ktorého sa vybuduje 222 multištandardných rýchlonabíjacích staníc a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc. Vďaka spomínanému projektu sa vybuduje na Slovensku celkovo 25 nabíjacích staníc, 18 rýchlonabíjacích a 7 ultrarýchlych nabíjacích staníc. Nabíjacie stanice by mali byť vybudované do konca roka 2020.

Do projektu NEXT-E sa zapojili spoločnosti skupiny E.ON (Západoslovenská energetika na Slovensku, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania), spoločnosti skupiny MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL v Slovinsku a Chorvátsku a automobilky Nissan a BMW.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame