Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
27. septembra 2013 9:23 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovenskí motoristi majú dôvod na radosť

Slovenskí motoristi majú zase dôvod na radosť. Od piatka by sa mali totiž postupne znižovať ceny pohonných látok. Ako informoval portál natankuj.sk, ceny benzínov aj nafty by sa mali v priemere znížiť o 1,5 centu. „Podľa našich odhadov by sa pokles cien mal prejaviť na väčšine čerpacích staníc do polovice budúceho týždňa,“ uviedol Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

Po premietnutí poklesu cien by sa mal 95-oktánový benzín predávať na väčšine čerpacích staníc tesne pod úrovňou 1,5 eur za liter. „Nafta by sa mala predávať v priemere za niečo vyše 1,39 eura za liter,“ dodal Novotný. Pokles cien umožnila podľa neho situácia na medzinárodných trhoch, kde ceny benzínov a nafty pokračovali v poklese. „Predpokladáme, že aj keď sa situácia s cenami na burze v Rotterdame, ktorá je rozhodujúca pre vývoj cien pohonných látok na Slovensku, stabilizuje a ceny benzínov a nafty tam prestanú klesať, benzíny na Slovensku budú ešte chvíľu lacnieť. Zabrániť by tomu mohla iba zmena trendu – rast cien,“ upozornil Novotný.

Aktuálny pokles cien benzínov na Slovensku je tretí za posledné tri týždne. „Celkovo tak uvoľnenie napätia súvisiace so Sýriou stlačilo ceny tejto skupiny motorových palív o 3,5 centu za liter,“ spresnil Novotný. Nafta pred dvoma týždňami najprv zdražela o cent za liter, o týždeň na to o rovnakú hodnotu zlacnela. „Benzíny majú podľa našich prepočtov priestor ešte na ďalšie dvoj- až trojcentové zlacnenie. Vývoj cien nafty a hodnota zmeny bude závisieť od najbližšieho vývoja cien na burze,“ konštatoval Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame