Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
7. decembra 2016 10:52 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovenskí energetici zachraňujú vtákov

LIFE Energia je najväčší projekt na Slovensku v oblasti sledovania a riešenia vplyvu nadzemných elektrických vedení na vtáctvo.

Slovenské energetické spoločnosti Východoslovenská distribučná, Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská energetika – distribúcia a Slovenská elektrizačná prenosová sústava investujú v najbližších dvoch rokoch skoro pol milióna eur na inštaláciu osem tisíc špeciálnych ochranných prvkov na záchranu vtáctva. Tie ornitológovia inštalujú na presne určených úsekoch elektrických vedení v rámci projektu LIFE Energia. Zachrániť by sa malo ročne viac ako 600 vtákov v spoločenskej hodnote 1,5 milióna eur.

„Jednou z aktivít, ktoré realizujeme v spolupráci s organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku, je osadzovanie ekozábran na konštrukcie stĺpov vedenia. Doteraz sme na západnom Slovensku takto ošetrili približne 600 kilometrov vedení (takmer  7 000 stĺpov). Zároveň budeme nasledujúce roky inštalovať na vedenia vysokého napätia odkloňovače. Na ekologizáciu vedení sme doteraz celkovo vynaložili vyše milión eur,“ uviedla Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej.

Účelom špeciálnych ochranných prvkov je zvýšiť viditeľnosť drôtov pre vtáctvo a ochrániť ho tak pred nárazmi, ktoré sa často končia smrťou. „LIFE Energia je najväčší projekt, ktorý sa v oblasti sledovania a riešenia vplyvu nadzemných elektrických vedení na vtáctvo na Slovensku realizoval,“ uviedla manažérka projektu Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Dodala, že takzvané odkloňovače letu vtákov sa inštalujú na dĺžke 77 kilometrov v trinástich Chránených vtáčích územiach na západnom a východnom Slovensku. „Po prvýkrát sa uplatňuje systematický prístup. Okamžite po osadení prvkov posielame do terénu ľudí, aby sme preverili, či ich vtáky registrujú a vedenia nadlietavajú. Budeme dokonca vedieť porovnať efektivitu rôznych druhov prvkov, ktoré sa používajú,“ doplnila Deutschová.

Ako povedala, inštalácii predchádzalo mapovanie území, ktoré sú dôležitými migračnými koridormi a zimoviskami vzácnych druhov vtákov. V teréne pritom ornitológovia prešli viac ako 30 tisíc kilometrov. „Keď sme spočítali čas strávený v teréne a pri hodnotení výsledkov, vyšiel nám naozaj zaujímavý údaj – monitoring trval viac ako 1 800 dní, teda päť rokov,“ konštatovala Deutschová s tým, že cieľom mapovania bolo určiť, ktoré úseky elektrických vedení sú pre vtáky naozaj rizikové a dochádza tu k nárazom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame