Slovenskí chemici sa sťažovali na ceny energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze ceny
Ilustračné foto nongpimmy/FreeDigitalPhotos.net

Ceny elektrickej energie pre podniky v členských krajinách EÚ sú priemerne dvakrát vyššie ako v USA a Rusku.

Slovenským chemikom sa nepáčia súčasné ceny energií. Považujú to za najväčší problém znižujúci ich konkurencieschopnosť. „Ceny elektrickej energie pre podniky v členských krajinách EÚ sú priemerne dvakrát vyššie ako v USA a Rusku. Ceny plynu sú dokonca tri až štyrikrát vyššie ako ceny pre ich konkurentov v USA a Rusku,“ uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík. Ten upozornil na stretnutí s generálnym riaditeľom pre podnikanie a priemysel Európskej komisie Danielom Calejom Crespom, že je potrebné naďalej diverzifikovať zdroje energií, predovšetkým zemného plynu a ropy, ale i energetické prepojenia.

„Treba však prehodnotiť aj opatrenia v návrhu klimaticko-energetického balíčka s cieľmi do roku 2030. Zníženie emisií CO2 oproti roku 1990 takmer na polovicu a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na 27 percent je ranou pre konkurencieschopnosť priemyslu EÚ. Veď prehnané dotácie do obnoviteľných zdrojov sa podpísali pod súčasné zdeformované ceny elektriny,“ myslí si Karlubík.

Slovenský chemický a farmaceutický priemysel ničí podľa neho aj nová legislatíva. „Každé sprísnenie legislatívy prináša dodatočné náklady. V tejto súvislosti preto podnikatelia oceňujú postoj slovenskej vlády podporujúci slovenský priemysel proti nezmyselne prísnym environmentálnym opatreniam a víziám EÚ. V poslednom čase napríklad v oblasti emisií. Tie prichádzajú v čase, keď celosvetovo nepanuje zhoda v oblasti dodržiavania Kjótskeho protokolu a tak tieto vízie o nulovej intolerancii v EÚ, bez ich celosvetového presadenia, by nielenže nemali význam, ale ďalej by zhoršili konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,“ konštatoval Karlubík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia