Slovenskí baníci začali podnikať s teplom

4. júna 2014 10:55

Hornonitrianske bane Prievidza odkúpili od nemeckej spoločnosti Verbundnetz Gas AG 49-percentný podiel vo firme Prievidzské tepelné hospodárstvo.

Teplo
Ilustračné foto SITA

Hornonitrianske bane Prievidza rozširujú svoje portfólio podnikania. Potom, čo začali s pestovaním paradajok či hlivy ustricovej, sa tentoraz zamerali na teplárenstvo. Baníci sa totiž rozhodli, že odkúpia 49-percentný podiel v spoločnosti Prievidzské tepelné hospodárstvo. Minoritný podiel vlastnila nemecká firma Verbundnetz Gas AG (VNG). „Vstupom do teplárenskej spoločnosti sa potvrdzuje naše strategické smerovanie, a to zabezpečovanie domácej ťažby hnedého uhlia na výrobu elektrickej energie a tepla,“ uviedla hovorkyňa hornonitrianskych baníkov Adriana Siváková. Výšku transakcie spoločnosti nezverejnili.

Zachovajú pracovné miesta

Hornonitrianske bane Prievidza dodávajú nimi vyťažené uhlie do tepelnej elektrárne v Novákoch. Odberateľom tepla, ktoré vzniká pri výrobe elektriny v tejto elektrárni, je taktiež spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo. „Význam tejto investície pre bane a región je v zachovaní odbytu uhlia a zamestnanosti. Pre nás to znamená garantovanie odbytu hnedého uhlia do Elektrárne Nováky, určeného na výrobu tepla pre mesto Prievidza, ročne v objeme 200 tisíc ton, v dlhodobom časovom horizonte,“ dodala Siváková s tým, že vďaka kúpe teplárenskej spoločnosti sa zachová 500 pracovných miest.

Sľubujú férové ceny

Odberatelia tepla distribuovaného prievidzskou teplárňou by nemali pocítiť zmeny v akcionárskej štruktúre. „Občania regiónu sa budú môcť aj naďalej spoľahnúť na stabilné dodávky tepla za prijateľné ceny, nakoľko ceny tepla u výrobcu (Elektrárne Nováky) a tiež u distribútora (Prievidzské tepelné hospodárstvo) patria medzi najnižšie na Slovensku,“ sľúbila Siváková.

Ďalším akcionárom mesto Prievidza

Spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo, a.s. bola založená v roku 2002 a od toho roku pôsobí v oblasti výroby a dodávok tepla a teplej úžitkovej vody. Majoritným akcionárom v spoločnosti je Mesto Prievidza.

Akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, ktorej 97-percentným vlastníkom je firma Hornonitrianske bane zamestnanecká, je najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou firmou na Slovensku. Vznikla v roku 1996. Svojou činnosťou nadväzuje na Západouhorskú kamennouhoľnú účastinnú spoločnosť založenú v roku 1909. Predmetom podnikania je najmä ťažba uhlia pre energetiku, priemysel a domácnosti.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?