Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo
Ilustračné foto SITA
4. júna 2014 10:55 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskí baníci začali podnikať s teplom

Hornonitrianske bane Prievidza odkúpili od nemeckej spoločnosti Verbundnetz Gas AG 49-percentný podiel vo firme Prievidzské tepelné hospodárstvo.

Hornonitrianske bane Prievidza rozširujú svoje portfólio podnikania. Potom, čo začali s pestovaním paradajok či hlivy ustricovej, sa tentoraz zamerali na teplárenstvo. Baníci sa totiž rozhodli, že odkúpia 49-percentný podiel v spoločnosti Prievidzské tepelné hospodárstvo. Minoritný podiel vlastnila nemecká firma Verbundnetz Gas AG (VNG). „Vstupom do teplárenskej spoločnosti sa potvrdzuje naše strategické smerovanie, a to zabezpečovanie domácej ťažby hnedého uhlia na výrobu elektrickej energie a tepla,“ uviedla hovorkyňa hornonitrianskych baníkov Adriana Siváková. Výšku transakcie spoločnosti nezverejnili.

Zachovajú pracovné miesta

Hornonitrianske bane Prievidza dodávajú nimi vyťažené uhlie do tepelnej elektrárne v Novákoch. Odberateľom tepla, ktoré vzniká pri výrobe elektriny v tejto elektrárni, je taktiež spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo. „Význam tejto investície pre bane a región je v zachovaní odbytu uhlia a zamestnanosti. Pre nás to znamená garantovanie odbytu hnedého uhlia do Elektrárne Nováky, určeného na výrobu tepla pre mesto Prievidza, ročne v objeme 200 tisíc ton, v dlhodobom časovom horizonte,“ dodala Siváková s tým, že vďaka kúpe teplárenskej spoločnosti sa zachová 500 pracovných miest.

Sľubujú férové ceny

Odberatelia tepla distribuovaného prievidzskou teplárňou by nemali pocítiť zmeny v akcionárskej štruktúre. „Občania regiónu sa budú môcť aj naďalej spoľahnúť na stabilné dodávky tepla za prijateľné ceny, nakoľko ceny tepla u výrobcu (Elektrárne Nováky) a tiež u distribútora (Prievidzské tepelné hospodárstvo) patria medzi najnižšie na Slovensku,“ sľúbila Siváková.

Ďalším akcionárom mesto Prievidza

Spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo, a.s. bola založená v roku 2002 a od toho roku pôsobí v oblasti výroby a dodávok tepla a teplej úžitkovej vody. Majoritným akcionárom v spoločnosti je Mesto Prievidza.

Akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, ktorej 97-percentným vlastníkom je firma Hornonitrianske bane zamestnanecká, je najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou firmou na Slovensku. Vznikla v roku 1996. Svojou činnosťou nadväzuje na Západouhorskú kamennouhoľnú účastinnú spoločnosť založenú v roku 1909. Predmetom podnikania je najmä ťažba uhlia pre energetiku, priemysel a domácnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies