Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hornonitrianske bane Prievidza HBP uhlie
Hornonitrianske bane Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky. SITA
24. novembra 2015 13:47 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskí baníci si prilepšia

Parlament schválil návrh poslanca a bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa o zvýšení osobitného príspevku.

Osobitný príspevok pre baníkov sa od budúceho roka zmení. Navrhol to poslanec NR SR Pavol Pavlis (Smer-SD) v novele zákona o osobitnom príspevku, ktorú v utorok parlament schválil. V navrhovanom zvýšení príspevku sa výhodnejšie zohľadňuje obdobie zamestnania presahujúce minimálnu lehotu potrebnú na vznik nároku na osobitný príspevok vykonávané vo vybraných zamestnaniach.

Ako v novele spresnil Pavlis, aj keď sa nemení celková minimálna dĺžka zamestnania v baníctve so stálym pracoviskom v podzemí v hlbinných baniach na území SR v trvaní 15 rokov, upúšťa sa však od toho, aby celé uvedené obdobie vykonával oprávnený prácu ako rubač, lámač, razič alebo hĺbič. Nárok na príspevok vzniká po dovŕšení 55. roku života, zrušiť sa však má podmienka, aby dotyčný pracoval v bani pri dovŕšení 50. roku života.

Od januára budúceho roku sa zavedie aj každoročná valorizácia sumy osobitného príspevku baníkom v závislosti od indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame