Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol
Sídlo spoločnosti Transpetrol SITA
25. apríla 2014 14:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskému prepravcovi ropy sa rysuje výhodný obchod

Transpterol možno podpíše s Ruskom do konca tohto roka novú dohodu o navýšení prepravy ropy.

Štát ako jediný akcionár spoločnosti Transpetrol si v budúcnosti zrejme finančne prilepší. Slovenský prepravca ropy totiž možno do konca tohto roka podpíše s Ruskom dohodu navyšujúcu ročné dodávky ropy o 6 miliónov ton. Dohoda by mala platiť až do konca roka 2029. Uviedol to tlačový odbor ruského ministerstva energetiky po štvrtkovom stretnutí rusko-slovenskej medzivládnej komisie na Slovensku. „Môžeme potvrdiť, že zmienená dohoda je v štádiu rokovaní a príprav a jej cieľom je okrem iného aj maximálne využitie kapacít ropovodu Družba na území Slovenska nielen z hľadiska dodávok ropy pre slovenských odberateľov, ale aj na jej tranzit pre odberateľov v zahraničí,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Posilnenie pozície

Uzatvorenie zmienenej dohody by podľa ministerstva hospodárstva, ktoré je akcionárom v podniku Transpetrol, vytvorilo pre Slovensko ďalšie posilnenie pozície v rámci systému ropovodných prepojení EÚ. „Posilnilo by to náš medzinárodný význam, ako tranzitnej krajiny v oblasti energetických surovín a v neposlednom rade by to vytvorilo dlhodobú perspektívu ekonomického, respektíve efektívneho využívania ropovodu Družba na území Slovenska vrátane z toho rezultujúcich príjmov do štátneho rozpočtu,“ dodal Jurikovič. Spomínané podrobnosti novej dohody, ktoré zverejnila ruská agentúra ITAR-TASS, však nechcel nateraz komentovať.

Dodávky ropy bezproblémové

Na stretnutí rusko-slovenskej medzivládnej komisie taktiež obe strany skonštatovali, že dodávky ropy na Slovensko a tranzit ropy cez jeho územie sa realizujú spoľahlivo a bez prerušenia na základe kontraktov medzi slovenskými a ruskými firmami. Okrem toho obe strany vyjadrili spoločný záujem na spolupráci v oblasti dlhodobej prepravy ruskej ropy do Európy cez ropovod Družba.

Prepravili 8,5 milióna ton ropy

Ropovod Družba vedie z ruskej Samary do Bieloruska, kde sa rozdeľuje na dve vetvy. Severná vetva smeruje cez Bielorusko do Poľska a Nemecka a južná cez Ukrajinu na Slovensko a do Českej republiky a tiež cez Maďarsko do Chorvátska. Celková dĺžka ropovodu je 8 900 kilometrov.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním. V roku 2012 podnik prepravil necelých 8,5 milióna ton ropy. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies