Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze úspory šetrenie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
7. decembra 2014 14:13 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskej energetike sa tiež ujde zo štátneho rozpočtu

Podľa schváleného štátneho rozpočtu by malo ísť najmä vďaka eurofondom na podporu energetických projektov viac ako 50,4 milióna eur.

Budúci rok bude k slovenskej energetike štedrý. Zo štátneho rozpočtu a vďaka eurofondom by malo ísť na podporu energetických projektov realizovaných na Slovensku viac ako 50,4 milióna eur. Väčšina peňazí však má pochádzať z Európskej únie. „Výdavky EÚ a spolufinancovania na podporu v oblasti energetiky sú na budúci rok rozpočtované v sume 48,4 milióna eur,“ uvádza sa v štátnom rozpočte, ktorý v uplynulom týždni schválil parlament. Zvyšné dva milióny eur pôjdu na podporu energetickej efektívnosti.

Tento rok nevyšiel

V budúcom roku by malo ísť na podporu energetiky viac peňazí v porovnaní s týmto, ale aj s predošlými dvoma rokmi. V roku 2012 putovalo na energetické projekty necelých 30 miliónov eur, minulý rok to bolo len niečo vyše 16 miliónov eur. Na tento rok vláda naplánovala, že na podporu energetiky pôjde viac ako 38 miliónov eur, podľa schváleného rozpočtu sa však očakáva, že v tomto roku sa minie na energetické projekty len osem miliónov eur.

Najmä úsporné technológie

Vďaka financiám určeným na podporu slovenskej energetiky, ktoré bude spravovať Ministerstvo hospodárstva SR, by sa mali podporiť najmä projekty využívajúce progresívne úsporné technológie na zásobovanie energiou a zariadenia s vyššou účinnosťou využitia energie s minimálnym dopadom na životné prostredie. „Prostriedky sú určené aj na podporu projektov na znižovanie energetickej náročnosti výrobných procesov, projekty zabezpečujúce zlepšenie tepelno-technických charakteristík budov a vybavenie zariadení meracími a regulačnými systémami,“ uvádza sa v rozpočte.

Aj malé vodné elektrárne

Na svoje by si mala prísť aj „zelená“ energia. Z vyčlenených peňazí by totiž malo ísť aj na podporu projektov budovania zariadení na výrobu elektriny a tepla, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Štát chce podporiť aj budovanie malých vodných elektrární a energetické využitie komunálneho odpadu. Naprázdno by nemali obísť ani samosprávy, ktoré chcú modernizovať verejné osvetlenie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame