Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto. SITA/AP
9. septembra 2014 13:26 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Slovenské podniky sú rozčarované z krokov regulátora

Podnikom združeným v zamestnávateľských zväzoch sa nepáči rozhodnutie regulačného úradu, podľa ktorého sa od augusta zvýšila tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí časť z koncovej ceny elektriny, o viac ako 10 %. ÚRSO tvrdí, že len postupoval podľa zákona.

Slovenské podniky znova raz nepotešil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Ten od augusta tohto roka zvýšil tarifu za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí zhruba jedenásť percent z koncovej ceny elektriny, o viac ako 10 percent. Spomínaná tarifa je tak v súčasnosti na úrovni 21,82 eura za megawatthodinu, pričom od začiatku tohto roka bola vo výške 19,82 eura za megawatthodinu a minulý rok na úrovni 16,03 eura za megawatthodinu. „V čase, keď sú vysoké ceny energií predmetom širokej diskusie v rámci celej Európskej únie a zhruba mesiac predtým, ako má podľa uznesenia vlády Ministerstvo hospodárstva SR predložiť návrhy na zníženie tej istej tarify, považujeme krok ÚRSO za kontroverzný, navyše opätovne prijatý bez akýkoľvek konzultácii s účastníkmi trhu, či relevantného, argumentačne a analyticky podloženého zdôvodnenia,“ uviedli slovenské podniky združené v rôznych zamestnávateľských zväzoch vo svojom vyhlásení.

Cena elektriny ich trápi

Slovenskí podnikatelia nechápu, že cena elektriny na Slovensku rastie od roku 2007, pritom cena samotnej komodity v ostatných rokoch má klesajúci trend. Za vinu to kladú aj tarife za prevádzkovanie systému, prostredníctvom ktorej okrem iného podporujeme výkup elektriny vyrobenej obnoviteľnými zdrojmi. „Kým tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá slúži aj na financovanie obnoviteľných zdrojov, bola v roku 2008 na úrovni 2,81 eur za megawatthodinu, v súčasnosti sa vyšplhala až na 21,82 eur za megawatthodinu,“ upozornili zamestnávatelia. Tí sa pozreli na to, koľko v priemere zaplatí za elektrinu oceliareň v EÚ, a koľko na Slovensku. „Kým v roku 2012 platila priemerná oceliareň v EÚ za elektrinu približne 62 eur za megawatthodinu, na Slovensku to bolo vyše 100 eur. V energeticky náročných odvetviach pritom ceny energie tvoria až približne 40% z celkových prevádzkových nákladov,“ zdôraznili zamestnávatelia.

ÚRSO vraj nemal na výber

Regulačný úrad podľa svojho hovorcu Miroslava Luptáka pri stanovovaní novej výšky tarify za prevádzkovanie systému vraj nemal na výber. Postupoval striktne podľa platnej legislatívy. „Ak by sme v prípade tarify za prevádzkovanie systému nezareagovali a tarifu neupravili, dopustili by sme sa porušenia zákona,“ upozornil Lupták. Ostatné výhrady zamestnávateľov nie sú podľa regulátora nič iné ako „nástroje permanentného demagogického nátlaku“.

„Napriek tomu ich úrad už mnoho krát vysvetlil a preto nevidí dôvod sa im znova venovať. Okolnosti zvýšenia tarify za prevádzkovanie systému sme vyčerpávajúco uviedli v príslušnom rozhodnutí a nemienime ich viacej komentovať,“ uzavrel Lupták.

Problém s regulovanými zložkami?

Zamestnávatelia vidia problém s cenami elektriny na Slovensku v regulácii regulovaných zložiek cien elektriny. Podľa nich podiel všetkých regulovaných zložiek cien elektriny sa na Slovensku od roku 2007 zvýšil z 25 percent koncovej ceny až na viac ako 50 percent sumárneho účtu za elektrickú energiu. „Ako dokazujú údaje Eurostatu, regulovaná zložka ceny elektriny na Slovensku patrí už dlhodobo medzi najvyššie v EÚ v absolútnych hodnotách, rovnako ako v relatívnom vyjadrení ku konečným cenám elektrickej energie. Sme dokonca jedným z troch členských štátov EÚ, kde regulované poplatky pre priemyselných odberateľov presahujú náklady na dodávku energie. Špeciálnou kapitolou je na Slovensku vysoký podiel poplatkov za obnoviteľné zdroje vo výslednej cene elektriny, ktorý je najvyšší v EÚ a dvojnásobný oproti jej priemeru,“ konštatovali zamestnávatelia, podľa ktorých Slovensko aj napriek kritike zo strany Európskej komisie nedosiahlo žiadny pokrok v zlepšení transparentnosti metódy stanovovania taríf a ani nezvýšilo adresnú zodpovednosť regulačného orgánu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame