Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromer elektrina
Ministerstvo hospodárstva vypracovalo vyhlášku, podľa ktorej sa budú inštalovať inteligentné elektromery. Podľa všetkého si múdre merače zaplatia samotní spotrebitelia. franky242/FreeDigitalPhotos.net
17. marca 2014 14:09 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské podniky platia za elektrinu skoro najviac v únii

Pokles veľkoobchodných cien elektriny sa podľa štúdie Európskej komisie nepremietol do zníženia maloobchodných cien.

Veľkoobchodné ceny elektriny boli podľa údajov Európskej komisie (EK) v uplynulom období stabilné, prípadne klesali. Aj napriek tomu však koncové ceny elektriny rástli. „Pokles veľkoobchodných cien sa nepremietol do zníženia maloobchodných cien, kde rástli hlavne regulované zložky ceny,“ uviedla na seminári ekonomická poradkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková. Podľa správy Európskej komisie má Slovensko piate najvyššie ceny elektriny pre priemyselných zákazníkov v rámci únie. Tieto ceny sú tiež jednými z najvyšších na svete.

Komisia vo svojej správe upozorňuje na ďalší negatívny fakt pre slovenských spotrebiteľov. Domácnosti na Slovensku totiž dávajú v porovnaní s inými krajinami EÚ najväčšiu časť svojich výdavkov, až 16 %, na energie. Pre znižovanie nákladov na energie je podľa Vašákovej potrebné dokončiť vnútorný energetický trh, ďalej je potrebná väčšia iniciatíva spotrebiteľov pri zmene výhodnejšieho dodávateľa energií, kúpa energeticky efektívnejších spotrebičov, ako aj väčšie vynaloženie snahy pri konvergencii nákladov na siete.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame