Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach www.javys.sk
29. marca 2015 12:32 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské jadrové bloky vlani bez vážnejších udalostí

Úrad jadrového dozoru SR vyhodnotil prevádzku štyroch jadrových blokov v minulom roku ako spoľahlivú, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti.

Slovensko rok čo rok vo svojej novodobej histórii dokazuje, že vie prevádzkovať jadrové elektrárne spoľahlivo a bezpečne. Inak tomu nebolo ani v minulom roku. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý dozoruje prevádzku jadrových blokov skonštatoval, že prevádzka štyroch jadrových blokov bola bezproblémová. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti je možné konštatovať, že jadrové zariadenia v Slovenskej republike boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by sme museli vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora respektíve zastavenie prevádzky jadrovej elektrárne,“ uviedol dozorný orgán.

Bez závažných nedostatkov

Na Slovensku v súčasnosti fungujú štyri jadrové bloky, dva v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a dva v Atómovej elektrárni Mochovce. Pri všetkých ÚJD skonštatoval, že počet a charakter udalostí v jadrových blokoch bol vlani v rámci obvyklých prevádzkových porúch bez osobitnej významnosti z hľadiska jadrovej bezpečnosti. Ani v mochoveckých, ani v bohunických jadrových blokoch sa nevyskytol žiaden prípad automatického odstavenia reaktora. „Po zhrnutí výsledkov inšpekcií a na základe sumárneho hodnotenia bezpečnostných ukazovateľov sme vyhodnotili prevádzku všetkých blokov ako spoľahlivú, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené a boli prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania,“ doplnil ÚJD.

Menšia udalosť v Mochovciach

Najvýznamnejšiu prevádzkovú udalosť zaznamenal jadrový úrad na druhom bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Išlo o zníženie výkonu pôsobením limitačného systému výkonu reaktora od periódy nárastu výkonu počas odstavovania bloku do generálnej opravy,“ vysvetlil ÚJD. Príčinou prevádzkovej udalosti podľa úradu bolo, že prevádzkový personál v septembri minulého roka počas odstavovania druhého mochoveckého bloku do generálnej opravy nesprávne skoordinoval svoju činnosť pri vytváraní odstavnej koncentrácie kyseliny boritej v primárnom okruhu. „Následne sme v dvoch etapách vykonali neplánovanú kontrolu, ktorej cieľom bolo zistenie dodatočných skutočností súvisiacich s jadrovou bezpečnosťou, ako aj vhodnosť a dostatočnosť prijatých nápravných opatrení,“ uzavrel dozorný orgán.

Jadro pri Trnave a Leviciach

Slovenské atómové elektrárne prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých 66-percentný podiel drží talianska firma Enel. Závod Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s jednotkovým výkonom 505 megawattov, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 až 1985. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce sa nachádzajú na juhu Slovenska medzi mestami Nitra a Levice. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Inštalovaný výkon mochoveckých blokov je 940 megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies