Slovenské firmy neprekvapili. Medzi najlepšími Slovnaft.

25. augusta 2014 12:33
Autor: vEnergetike.sk/SITA

Slovenské spoločnosti sa nedostali do prvej desiatky najväčších firiem v strednej a východnej Európe. Najväčšími slovenskými spoločnosťami podľa rebríčka Coface CEE TOP 500 sú Volkswagen, Slovnaft a Kia Motors Slovakia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net

Slovenským spoločnostiam sa nepodarilo preraziť medzi desať najväčších spoločností v strednej a východnej Európe. Ako vyplýva z rebríčka Coface CEE TOP 500, najúspešnejšou slovenskou firmou bol Volkswagen, ktorý skončil s minuloročným obratom 6,52 miliárd eur na jedenástom mieste. Do rebríčka sa dostalo celkovo 31 spoločností zo Slovenska, čo predstavuje o dve menej než vlani. „Spomedzi stredoeurópskych krajín si týmto výsledkom Slovensko obhájilo šieste miesto v rebríčku,“ uviedla country manažérka Coface Slovensko Lucia Dobos.

Slovnaft v prvej dvadsiatke

V trojke najlepších slovenských firiem sa umiestnil aj Slovnaft, ktorý skončil s obratom 4,68 miliárd eur na 16. mieste. Medziročne si tak polepšil o jedno miesto. Na 18. priečke sa umiestnila automobilka Kia Motors Slovakia s obratom 4,44 miliárd eur. Z energetických spoločností pôsobiacich na Slovensku sa v prvej stovke umiestnili ešte Slovenské elektrárne, a to na 39 mieste. Pohoršili si tak o jedenásť priečok. Na 73. priečke skončil Slovenský plynárenský priemysel. Slovenskí plynári si tak pohoršili o trinásť miest.

Pokles ziskov

Celkový obrat 31 slovenských firiem zastúpených v rebríčku je 43,3 miliardy eur, ktoré dosiahli spolu zisk za vlaňajšok 1,8 miliardy eur. „V porovnaní s minulým rokom sa obrat najväčších spoločností na Slovensku znížil o 0,9 % a profit dokonca výraznejšie, takmer o 30 %. Dôvodom takéhoto poklesu je pokles dopytu v Európskej únii,“ dodala Dobos. Slovenské firmy zastúpené v rebríčku zamestnávajú celkovo vyše 95 tisíc ľudí. To predstavuje 3,5 % pracujúcej populácie. Coface predpovedá, že tento rok by ozdravenie vyspelých ekonomík malo potiahnuť najmä náš automobilový priemysel, rast ekonomiky by mal dosiahnuť 2,3 %.

Vyhrali Poliaci

Najväčšou spoločnosťou v strednej a východnej Európe podľa obratu je poľská petrochemická spoločnosť PKN Orlen. S obratom 27,41 miliardy eur za rok 2013 obhájila prvenstvo medzi najväčšími stredo- a východoeurópskymi firmami. Dvojkou v regióne je maďarská plynárenská a ropná skupina MOL a trojku uzatvára česká automobilka Škoda Auto.

Viac kritérií

Rebríček TOP 500 najväčších stredo- a východoeurópskych spoločností podľa obratu zostavuje nadnárodná spoločnosť Coface každoročne od roku 2009. Okrem obratu si všíma aj ziskovosť firiem, zamestnanosť a sektor, v ktorom firmy pôsobia.Čo si o tom myslíte?