Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net
25. augusta 2014 12:33 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Slovenské firmy neprekvapili. Medzi najlepšími Slovnaft.

Slovenské spoločnosti sa nedostali do prvej desiatky najväčších firiem v strednej a východnej Európe. Najväčšími slovenskými spoločnosťami podľa rebríčka Coface CEE TOP 500 sú Volkswagen, Slovnaft a Kia Motors Slovakia.

Slovenským spoločnostiam sa nepodarilo preraziť medzi desať najväčších spoločností v strednej a východnej Európe. Ako vyplýva z rebríčka Coface CEE TOP 500, najúspešnejšou slovenskou firmou bol Volkswagen, ktorý skončil s minuloročným obratom 6,52 miliárd eur na jedenástom mieste. Do rebríčka sa dostalo celkovo 31 spoločností zo Slovenska, čo predstavuje o dve menej než vlani. „Spomedzi stredoeurópskych krajín si týmto výsledkom Slovensko obhájilo šieste miesto v rebríčku,“ uviedla country manažérka Coface Slovensko Lucia Dobos.

Slovnaft v prvej dvadsiatke

V trojke najlepších slovenských firiem sa umiestnil aj Slovnaft, ktorý skončil s obratom 4,68 miliárd eur na 16. mieste. Medziročne si tak polepšil o jedno miesto. Na 18. priečke sa umiestnila automobilka Kia Motors Slovakia s obratom 4,44 miliárd eur. Z energetických spoločností pôsobiacich na Slovensku sa v prvej stovke umiestnili ešte Slovenské elektrárne, a to na 39 mieste. Pohoršili si tak o jedenásť priečok. Na 73. priečke skončil Slovenský plynárenský priemysel. Slovenskí plynári si tak pohoršili o trinásť miest.

Pokles ziskov

Celkový obrat 31 slovenských firiem zastúpených v rebríčku je 43,3 miliardy eur, ktoré dosiahli spolu zisk za vlaňajšok 1,8 miliardy eur. „V porovnaní s minulým rokom sa obrat najväčších spoločností na Slovensku znížil o 0,9 % a profit dokonca výraznejšie, takmer o 30 %. Dôvodom takéhoto poklesu je pokles dopytu v Európskej únii,“ dodala Dobos. Slovenské firmy zastúpené v rebríčku zamestnávajú celkovo vyše 95 tisíc ľudí. To predstavuje 3,5 % pracujúcej populácie. Coface predpovedá, že tento rok by ozdravenie vyspelých ekonomík malo potiahnuť najmä náš automobilový priemysel, rast ekonomiky by mal dosiahnuť 2,3 %.

Vyhrali Poliaci

Najväčšou spoločnosťou v strednej a východnej Európe podľa obratu je poľská petrochemická spoločnosť PKN Orlen. S obratom 27,41 miliardy eur za rok 2013 obhájila prvenstvo medzi najväčšími stredo- a východoeurópskymi firmami. Dvojkou v regióne je maďarská plynárenská a ropná skupina MOL a trojku uzatvára česká automobilka Škoda Auto.

Viac kritérií

Rebríček TOP 500 najväčších stredo- a východoeurópskych spoločností podľa obratu zostavuje nadnárodná spoločnosť Coface každoročne od roku 2009. Okrem obratu si všíma aj ziskovosť firiem, zamestnanosť a sektor, v ktorom firmy pôsobia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame