Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS
12. augusta 2015 11:23 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Slovenské firmy môžu byť pokojné. Svoju elektrinu dostanú.

Podľa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy aj počas horúcich letných dní je v našej elektrizačnej sústave približne vyrovnaná spotreba a domáca výroba. Problémy s výrobou elektriny nehlásia ani Slovenské elektrárne.

Extrémne horúce letné obdobie, ktoré v tomto roku na Slovensku prežívame, dá určite zabrať viacerým odvetviam slovenského hospodárstva. Výnimkou určite nie sú ani energetici. Aj keď tí sú nateraz ešte pokojní. Všetci zhodne tvrdia, že sú stále viac skúšaní počas zimného vykurovacieho obdobia. Poľskí energetici si to však už nemôžu povedať. Poľské firmy už dostávajú kvôli horúčavám menej elektriny. Dôvodom sú úbytky kapacity v ich rozvodnej sieti spôsobené problémami s chladením poľských elektrární. U nás také niečo nehrozí. Zhodne to tvrdia prevádzkovateľ slovenskej prenosovej sústavy, spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ako aj dominantný výrobca elektriny, Slovenské elektrárne.

Pokojná situácia v sieti

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, v súčasnej dobe je v elektrizačnej sústave SR približne vyrovnaná spotreba a domáca výroba. „Na nárast zaťaženia z titulu zvýšených teplôt reagujú už pri plánovaní dodávatelia elektriny, ktorí by si tento nárast spotreby mali zabezpečiť v rámci bilancie svojich odberateľov a tomu prispôsobiť nákup elektriny či už na Slovensku alebo v zahraničí. Naša spoločnosť zodpovedá za vyrovnanú výkonovú bilanciu v reálnom čase, na čo jej slúžia pripravené regulačné rezervy zdrojov elektriny,“ dodal Deák.

Výrobca bez problémov

Problémy pre horúčavy nehlási ani náš najväčší výrobca elektriny, Slovenské elektrárne. „Vysoké teploty nespôsobujú Slovenským elektrárňam prevádzkové problémy, elektrárne pracujú podľa plánu pri plnom zachovaní bezpečnostných štandardov,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa elektrární Janka Burdová. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy upozorňuje, že zvýšená teplota môže spôsobiť problémy pri chladení elektrární, ktorých výkon sa potom následne znižuje. „Nie je to však signifikantný pokles, ktorý by nebolo možné nahradiť z iných zdrojov,“ doplnil Deák.

O poľských problémoch s elektrinou sme písali v utorok:

Poľské firmy dostávajú menej elektriny. Kvôli horúčavám.

Majú pripravené mechanizmy

Slovenská prenosová sústava je pripravená aj na katastrofické scenáre. Pre pokrytie nárastu spotreby, respektíve doregulovanie poklesu spotreby oproti plánovaným hodnotám SEPS zabezpečuje regulačnú rezervu vo forme takzvaných podporných služieb. Aktiváciou podporných služieb dochádza k dodávke regulačnej elektriny, aby sa udržala rovnováha medzi spotrebou, výrobou a plánovaným dovozom, respektíve vývozom elektriny. „Vzhľadom na prijímané opatrenia a zabezpečenie regulačných rezerv v dostatočnom rozsahu horúce dni neznamenajú pre slovenskú prenosovú sústavu zvýšenie rizika a postačujú štandardné mechanizmy,“ dodal Deák.

Dorovná sa leto zime?

Problémy s horúcim letným obdobím nehlásia ani distribučné spoločnosti. Podľa nich zaťaženie distribučnej siete v lete zďaleka nedosahuje úrovní počas zimného vykurovacieho obdobia. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy však upozorňuje, že v súčasnosti už možno pozorovať aj trend zvyšovania letného zaťaženia. „Zatiaľ síce nedosahuje porovnateľnú úroveň so zimným obdobím, ale v budúcnosti sa to vylúčiť nedá,“ upozornil Deák.

Susedská výpomoc

Slovensko je v otázke elektriny zatiaľ na tom tak dobre, že je schopné pomáhať aj našim severným susedom. „V posledných dňoch sa do problémov dostali naši severní susedia, ktorým pomáhame riešiť deficit vo výrobe z našich rezerv poskytnutím takzvanej havarijnej výpomoci,“ uzavrel Deák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame