Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavlis
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA
18. septembra 2014 11:40 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne zrejme navštívia štátni kontrolóri

Ministerstvo hospodárstva chce, aby si Najvyšší kontrolný úrad SR šiel do elektrární posvietiť na financovanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

V Slovenských elektrárňach môžu pravdepodobne očakávať návštevu ďalšieho štátneho orgánu. Po júlovej policajnej razii by to mali byť kontrolóri z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Minister hospodárstva Pavol Pavlis už požiadal predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, aby do pléna predložil uznesenie, na základe ktorého by uložil NKÚ vykonanie kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.

Nepáči sa im dostavba Mochoviec

Plánovaná kontrola má súvisieť s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ministrovi hospodárstva sa nepozdáva neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu dvoch mochoveckých blokov, ako aj posúvanie termínov ich dostavby. Na toto všetko by si mali kontrolóri z NKÚ posvietiť.

Doteraz na kontrolu vraj nemohli

„Štát má záujem o vykonanie kontroly súvisiacej s finančnými prostriedkami štátu, ktorú doteraz, kým bol akcionárom Fond národného majetku SR nebolo možné vykonať, nakoľko vlastnil iba 33,99 % akcií, pričom na vykonanie kontroly bolo potrebných 34 %. Po prevode akcií z fondu na ministerstvo hospodárstva je možné túto kontrolu vykonať bez ohľadu na objem akcií, nakoľko vlastníkom akcií je už štát,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková, ktorá zároveň vylúčila, že by pripravovaná kontrola súvisela s odpredajom akcií Slovenských elektrární, ktoré v súčasnosti pripravuje väčšinový akcionár, taliansky Enel.

Stále mešká a predražuje sa

Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa mala podľa aktualizovaných termínov ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Ani tieto termíny však už s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú reálne. Zhruba pred šiestimi rokmi sa pritom hovorilo o termínoch dostavby – koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov. Ich dostavba si podľa ostatných informácií vyžiada 3,8 miliardy eur, čiže asi o jednu miliardu viac, ako sa pôvodne počítalo. Ani suma 3,8 miliardy eur zrejme nebude konečná. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame