Slovenské elektrárne vypnú dva bloky vo Vojanoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SE Vojany
Od nového roka vypnú Slovenské elektrárne prvý a druhý blok vo Vojanoch, ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy. seas.sk

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) sa rozhodli od začiatku budúceho roka vypnúť dva bloky v Elektrárni Vojany. Podpredseda predstavenstva a a riaditeľ pre trh, reguláciu a obchodné aktivity SE Branislav Strýček tvrdí, že jedným z dôvodov vypnutia blokov je zavedenie nového poplatku pre výrobcov elektriny za prístup do prenosovej alebo distribučnej sieti, takzvaného G-komponentu. „Za takýchto podmienok si nevieme predstaviť, že by sme tie bloky prevádzkovali. Tento poplatok znevýhodňuje výrobcov elektriny na Slovensku oproti ostatným krajinám. Nerozumiem tomu, prečo chceme eliminovať rozvoj elektroenergetiky na Slovensku,“ povedal na Trend konferencii Strýček.

Ako spresnila pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová, od nového roka vypnú prvý a druhý blok vo Vojanoch, ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy. Modernizované a rekonštruované bloky číslo päť a šesť, ktoré sú pripojené do prenosovej sústavy, zostávajú zatiaľ v prevádzke a pokračujú v spoluspaľovaní biomasy. Slovenské elektrárne v súčasnosti prevádzkujú elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 5 737 megawattov. Po vypnutí dvoch vojanských blokov v michalovskom okrese sa zníži inštalovaná kapacita Slovenských elektrární o 220 megawattov.

Slovenské elektrárne plánujú vypnúť len spomínané bloky vo Vojanoch na východe Slovenska. Ostatné svoje zdroje budú naďalej prevádzkovať. Po oznámení regulačným úradom, že sa na Slovensku chystá zavedenie G-komponentu, sa pritom slovenský dominantný výrobca elektriny nechal počuť, že hrozí aj odstavenie tepelnej elektrárne v Novákoch. V súčasnosti to však už nie je reálne. „Nováky sú regulovaná elektráreň. Na túto elektráreň je naviazaných priamo 4 500 baníkov. Historicky je táto elektráreň prevádzkovaná kvôli zamestnanosti na Hornej Nitre,“ dodal Strýček.

Nováky však čaká rozsiahla modernizácia, vďaka ktorej by táto tepelná elektráreň spĺňala nové environmentálne limity platné od roku 2016. Slovenské elektrárne v súčasnosti diskutujú s regulačným úradom o uznaní nákladov na spomínanú modernizáciu. „Diskutujeme s regulátorom o uznaní týchto nákladov. Regulátor má však predstavu, že nie všetky náklady sú uznateľné. Pokiaľ nebudeme mať uznateľné náklady, tak nemáme dôvod túto elektráreň ďalej prevádzkovať,“ konštatoval Strýček s tým, že diskusia o tejto téme s regulačným úradom je konštruktívna a mala by sa ukončiť do konca októbra.

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ. „Všetky kroky nášho úradu sme robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné, a že nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie,“ napísal Holjenčík v liste.

Zavedenie poplatku sa nepáči najmä dominantnému výrobcovi elektriny, Slovenským elektrárňam. Podnik nevylúčili v tejto veci ani súdnu dohru. Súdiť sa chystajú aj majitelia slnečných elektrární.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne