Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Bohunice seas.sk
8. júna 2015 12:16 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne vylepšujú jadrové bloky v Bohuniciach

Dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach budú mať nový systém ochrany ochrany a riadenia reaktora.

Dva funkčné jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach budú mať nový systém ochrany a riadenia reaktora. Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú bohunické bloky, už ukončili výberové konanie na dodávateľa spomínaného systému ochrany. Víťazom tendra sa stala česká spoločnosť ZAT, a. s. Tá zinkasuje za výmenu ochranného systému 10,5 milióna eur. Český dodávateľ bol úspešný v elektronickej aukcii, v ktorej ponúkol najnižšiu cenu.

Predlžujú životnosť

Systém RRCS (Reactor Control Rod System) má za úlohu umožniť kontrolu a riadenie štiepnej reakcie v aktívnej zóne reaktora v súlade s požiadavkami energetického zariadenia a pravidlami jadrovej bezpečnosti. „Jeho realizácia je nevyhnutnou súčasťou opatrení na zabezpečenie požiadaviek pre projekt predĺženia životnosti a zabezpečenia spoľahlivej a bezporuchovej prevádzky jadrových blokov po dobu ďalších 30 rokov,“ uviedli elektrárne vo vestníku verejného obstarávania.

Milióny do modernizácie

Dva jadrové bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985. Majú inštalovaný výkon 1 010 megawattov. Reaktorové bloky elektrárne V2 predstavujú v porovnaní s odstavenými blokmi elektrárne V1 novšiu, z hľadiska jadrovej bezpečnosti vylepšenú sériu blokov VVER 440. Slovenské elektrárne investovali do modernizácie oboch blokov elektrárne V2 od roku 2002 približne 500 miliónov eur. Životnosť jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach bola pôvodne naprojektovaná na tridsať rokov a bola dosiahnutá v roku 2014 pre tretí blok a v roku 2015 pre štvrtý blok. Slovenské elektrárne však už potrebné orgány požiadali o predĺženie životnosti dvoch bohunických blokov o ďalších tridsať rokov.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú viac ako päť tisíc megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a viac ako 30 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame