Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň SE
Najväčší slovenský výrobca elektriny predával dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 %. seas.sk
25. februára 2014 13:56 ElektrinaAktuality od SITASITA

Slovenské elektrárne vlani vyrobili 22,84 TWh elektriny

Najviac, až 15,72 TWh elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice.

Slovenské elektrárne (SE) vyrobili v minulom roku 22,84 terawatthodín (TWh) elektrickej energie. V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o vyše dve percentá. Najviac, až 15,72 TWh elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice. Spoločnosť o tom informovala v utorok.

V samotných V2 Jaslovské Bohunice vyrobili SE vlani 8,08 TWh elektriny. Rast zaznamenala aj výroba v prvom a druhom bloku jadrovej elektrárne Mochovce. „S 7 640 GWh vyrobenými v roku 2013 dosiahli tieto dva bloky najvyššiu úroveň ročnej produkcie elektriny od ich spustenia do prevádzky,“ uviedla hovorkyňa SE Janka Burdová.

Čistá výroba jadrových elektrární spoločnosti Slovenské elektrárne, teda výroba po odpočítaní vlastnej spotreby, predstavovala v roku 2013 hodnotu 14,62 TWh. Vodné elektrárne na rieke Váh vyrobili celkovo 1,9 TWh energie, Gabčíkovo 2,62 TWh a prečerpávacie vodné elektrárne 321 gigawatthodín (GWh). Fotovoltické elektrárne vo Vojanoch a Mochovciach vyrobili takmer 2 GWh.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame