Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň SE
Najväčší slovenský výrobca elektriny predával dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 %. seas.sk
1. mája 2014 9:43 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne vlani s miliónovými príjmami

Slovenský dominantný výrobca elektriny v minulom roku dosiahol čisté konsolidované príjmy na úrovni 387 miliónov eur.

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) dosiahli v minulom roku konsolidovaný čistý príjem vo výške 387 miliónov eur. Prevádzkový zisk (EBITDA) spoločnosti sa vlani pohyboval na úrovni 708 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o zhruba 16 %. „Napriek ďalším poklesom veľkoobchodných cien v minulom roku sme zaznamenali spomínaný čistý príjem. Pokles cien bol čiastočne kompenzovaný zlepšením výroby a efektívnosti,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová po tom, čo hospodárenie firmy schválilo valné zhromaždenie.

Slovenský dominantný výrobca elektriny vyrobil v minulom roku 22,84 terawatthodín elektrickej energie. V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o vyše dve percentá. Najviac, až 15,72 terawatthodín elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice. Vodné elektrárne na rieke Váh vyrobili celkovo 1,9 terawatthodín energie, Gabčíkovo 2,62 terawatthodín a prečerpávacie vodné elektrárne 321 gigawatthodín. Fotovoltické elektrárne vo Vojanoch a Mochovciach vyrobili takmer 2 gigawatthodín elektriny.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame