Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenské elektrárne vlani s miliónovými príjmami

Elektráreň SE
Najväčší slovenský výrobca elektriny predával dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 %. seas.sk

Slovenský dominantný výrobca elektriny v minulom roku dosiahol čisté konsolidované príjmy na úrovni 387 miliónov eur.

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) dosiahli v minulom roku konsolidovaný čistý príjem vo výške 387 miliónov eur. Prevádzkový zisk (EBITDA) spoločnosti sa vlani pohyboval na úrovni 708 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o zhruba 16 %. „Napriek ďalším poklesom veľkoobchodných cien v minulom roku sme zaznamenali spomínaný čistý príjem. Pokles cien bol čiastočne kompenzovaný zlepšením výroby a efektívnosti,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová po tom, čo hospodárenie firmy schválilo valné zhromaždenie.

Slovenský dominantný výrobca elektriny vyrobil v minulom roku 22,84 terawatthodín elektrickej energie. V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o vyše dve percentá. Najviac, až 15,72 terawatthodín elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice. Vodné elektrárne na rieke Váh vyrobili celkovo 1,9 terawatthodín energie, Gabčíkovo 2,62 terawatthodín a prečerpávacie vodné elektrárne 321 gigawatthodín. Fotovoltické elektrárne vo Vojanoch a Mochovciach vyrobili takmer 2 gigawatthodín elektriny.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...