Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
11. novembra 2015 13:57 Energetika všeobecneAktuality od Slovenské elektrárneSITA

Slovenské elektrárne udelili ceny Aurela Stodolu

Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny ENEL, v rámci Týždňa vedy a techniky udelili ceny Aurela Stodolu za najlepšie SVOČ, bakalárske, diplomové a dizertačné práce.

Víťazné práce riešia témy technického charakteru, ako napríklad umelú superhydrofóbnosť, pokročilé reaktory na rýchlych neutrónoch, ale aj porovnanie fotovoltických a tepelných solárnych systémov pre ohrev teplej vody pre rodinný dom, či návrh malej vodnej elektrárne. V rámci programu Slovenských elektrární Energia pre vzdelanie dnes zároveň získalo 25 študentov vysokých škôl technických smerov štipendiá pre akademický rok 2015/16 v celkovej hodnote 33 250 eur. Pre žiakov stredných škôl pripravili Slovenské elektrárne v rámci tohto týždňa podujatie Science Talks, plné atraktívnych vedeckých prezentácií.

Vedúci katedier technických študijných programov fakúlt z celého Slovenska v tomto roku prihlásili do súťaže bakalárske, diplomové a dizertačné práce 32 študentov, z ktorých odborná porota vybrala týchto víťazov:

Andrej Slimák z STU FEI za dizertačnú prácu Pretavovanie kontaminovaných kovových materiálov v procese vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky

Branislav Vrban z STU FEI za dizertačnú prácu Pokročilé reaktory na rýchlych neutrónoch

Jozef Bendík z STU FEI za diplomovú prácu Elektromagnetické polia vonkajších elektrických vedení VVN a ZVN z hľadiska limitov expozície obyvateľov a dôsledky vyplývajúce pre návrh vedení

Tomáš Motyka z STU SfF za diplomovú prácu Návrh malej vodnej elektrárne

Bystrík Boriščák z STU SF za bakalársku prácu Porovnanie fotovoltických a tepelných solárnych systémov pre ohrev teplej vody pre rodinný dom

Študentská vedecko-odborná činnosť:

Maroš Filčák z STU FCHPT za prácu Energetická analýza výrobne Fluidný katalytický krak (FCC)

Martin Jajcay z STU SF za prácu Umelá superhydrofóbnosť

Milan Jurčo z UK FMFI za prácu Meranie rozptýleného žiarenia v okolí rádioterapeutického lineárneho elektrónového urýchľovača a protónového synchrotrónu a ich vzájomné porovnanie

S cenami je spojená aj finančná odmena, ktorej celková suma v tomto roku dosiahla 8000 eur.

Popri cenách Aurela Stodolu udeľujú Slovenské elektrárne od roku 2007 v rámci CSR programu Energia pre vzdelanie – Energia pre krajinu aj štipendiá pre študentov technických smerov. V akademickom roku 2015/2016 udelili bolo 25 štipendií v celkovej sume 33 250 eur. Najväčšie zastúpenie medzi podporenými študentmi mali Slovenská technická univerzita (60%), nasledovala Žilinská univerzita (32%), Technická univerzita v Košiciach (4%) a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre (4%).

Science Talks, podujatie zamerané na popularizáciu vedy a techniky pre študentov stredných škôl a ich učiteľov, zorganizovali Slovenské elektrárne a Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET v rámci Týždňa vedy a techniky v Centre vedy v Bratislave. „Headlinermi“ tohto ročníka boli Michaela Musilová, absolventka simulovanej misie na Mars; Kateřina Falk, ktorá vyvíja experimenty pre najvýkonnejší laser sveta, ako aj viacerí úspešní stredoškoláci i vysokoškoláci, ktorí predstavia svoje skúsenosti zo sveta vedy, výskumu a vývoja. Vystúpenia úspešných vedcov a inovátorov z praxe bude možné vidieť na stránke www.energoland.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame