Slovenské elektrárne sú možno nepredajné, tvrdí Kažimír

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je v Slovenských elektrárňach niekoľko desiatok nevyriešených právnych sporov, ktoré môžu proces predaja 66-percentného podielu, ktorý vlastní Enel, brzdiť.

Predaj majoritného 66-percentného podielu Slovenských elektrární nebude taký jednoduchý. Myslí si to minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého je v Slovenských elektrárňach niekoľko nevyriešených právnych sporov, ktoré môžu celý predaj brzdiť. Minister dokonca hovorí, že elektrárne sú v súčasnom stave možno až nepredajné. „Realita v Slovenských elektrárňach je asi tristnejšia, ako sa ju snažia talianski vlastníci prezentovať. Sú tam desiatky právnych sporov. Je tu otázka aj ochoty zo strany majoritného akcionára tieto spory riešiť. Z môjho pohľadu si myslím, že Slovenské elektrárne ako projekt predaja majú právne vady. A z tohto pohľadu sú možno aj nepredajné,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Peter Kažimír.

Nechce deliť kožu medveďa

O navýšení podielu v Slovenských elektrárňach, teda o kúpe celého 66-percentného podielu respektíve jeho časti, uvažuje aj štát. Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa nedávno nechal počuť, že štát by mohol za akcie elektrární zaplatiť prostriedkami získanými z predaja 49-percentného podielu firmy Slovak Telekom. Minister Kažimír však tejto myšlienke nie je naklonený. „Delíme kožu medveďa, ktorý stále behá po lesoch. Budeme radi, ak sa nám podarí Telekom predať za čo najvyššiu cenu. Ja, ale budem žiadať, aby sa prioritne použil tento výnos na zníženiu dlhu, ako je to vo vládnom pláne,“ povedal Kažimír. O inom použití prostriedkov z tohto predaja by musela podľa neho rozhodnúť vláda a následne parlament.

Rozhodli sa v júli

Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla odsúhlasilo predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 mld. eur. Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti. Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred ôsmimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVláda SR