Slovenské elektrárne sa dohodli so Slovalcom, že sa dohodnú

18. júla 2013 16:07

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) podpísali so spoločnosťou Slovalco dohodu o zámere uzavrieť zmluvu na dodávku elektriny. Nová zmluva by mala upraviť dodávky elektriny pre hlinikáreň v celkovom objeme 19 terawatthodín na obdobie ôsmich rokov, od januára 2014. „Podpísanie dohody je prvým krokom k udržaniu výroby hliníka v Slovalcu v Žiari nad Hronom. V ďalšom pokračovaní procesu bude dôležité zabezpečiť aj ostatné prvky energetického rámca,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová.

Slovalco
Závod na výrobu hliníka Slovalco a.s. Žiar nad Hronom SITA

Zmluvy o dodávke elektriny za fixné ceny uzavreli Slovalco a SE v roku 1994 a ich platnosť by mala končiť v roku 2013. Slovenské elektrárne upozorňujú, že ceny elektriny od podpísania súčasnej zmluvy pred 20 rokmi stúpli. „V snahe udržať si konkurencieschopnú pozíciu bude Slovalco pokračovať v zefektívňovaní všetkých činností aj nákladov, avšak popri tom bude vyvíjať úsilie na dosiahnutie konkurencieschopných podmienok dodávky elektrickej energie v budúcnosti,“ konštatovala Burdová.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Spoločnosť Slovalco, a.s. bola do Obchodného registra zapísaná 7. júna 1993. Firma sa zaoberá výrobou hliníka, výrobou vopred vypálených anód, nákupom surovín na výrobu a predaj hliníka, zliatin hliníka a vopred vypálených anód a podobne. V roku 1994 do nej kapitálovo vstúpila Európska banka pre obnovu a rozvoj a nórska spoločnosť Hydro Aluminium AS. Prvý kov firma vyrobila v júni 1995. Ako vyplýva z internetovej stránky spoločnosti, akcionármi vo firme sú spoločnosť Hydro Aluminium a ZSNP, a.s., Žiar nad Hronom..Čo si o tom myslíte?