Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
13. mája 2018 13:48 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovenské elektrárne s rekordne krátkou odstávkou jadrového bloku

V poradí devätnásta odstávka tohto bloku je s dĺžkou 18,5 dňa rekordne najkratšou odstávkou s výmenou paliva v histórii jadrových blokov na Slovensku.

Slovenské elektrárne (SE) dosiahli rekord pri generálnej oprave jadrového bloku. Slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny sa totiž podarilo odstaviť prvý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce len na 18,5 dňa. „V poradí devätnásta odstávka tohto bloku je s dĺžkou 18,5 dňa rekordne najkratšou odstávkou s výmenou paliva v histórii jadrových blokov na Slovensku,“ uviedla spoločnosť.

Počas odstávky prvého mochoveckého jadrového bloku vyše štyritisíc pracovníkov skontrolovalo parogenerátory, hlavné čerpadlá a vysokotlakové diely turbíny. Taktiež opravili a vymenili rôzne systémy a komponenty jadrového bloku. Počas odstávky sa realizovali aj vybrané seizmické úpravy, modernizácie bezpečnostných systémov alebo časti vnútroreaktorovej kontroly. „Som skutočne hrdý na všetkých našich zamestnancov aj dodávateľov, ktorí vykonali práce v požadovanej kvalite a dodržali všetky termíny v rekordnom čase,“ konštatoval riaditeľ Atómovej elektrárne Mochovce Miroslav Tokár.

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce, každý s výkonom 471 megawattov. Prvý blok mochoveckej elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 miliónov megawatthodín elektriny, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame