Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenské elektrárne s poklesom prevádzkového zisku

Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA

Za 16-percentným poklesom prevádzkového zisku je aj kontrakt so spoločnosťou Slovalco, vďaka ktorému dostáva hlinikáreň v Žiari nad Hronom elektrinu za výhodnejšie ceny.

Slovenské elektrárne, a. s. (SE) v ktorých drží majoritný podiel talianska skupina Enel, dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk (EBITDA) vo výške 700 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 16 %. „Pokles spôsobila jednorazová položka, ktorú predstavoval kontrakt so spoločnosťou Slovalco a pokles veľkoobchodných cien elektriny na trhoch,“ povedal na tlačovej konferencii finančný riaditeľ Enelu Luigi Ferraris.

Slovenský dominantný výrobca elektriny vyrobil v minulom roku 22,84 terawatthodín (TWh) elektrickej energie. V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o vyše dve percentá. Najviac, až 15,72 TWh elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice. Vodné elektrárne na rieke Váh vyrobili celkovo 1,9 TWh energie, Gabčíkovo 2,62 TWh a prečerpávacie vodné elektrárne 321 gigawatthodín (GWh). Fotovoltické elektrárne vo Vojanoch a Mochovciach vyrobili takmer 2 GWh.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 12. marca 2014 14:24

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...