Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
12. marca 2014 14:24 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne s poklesom prevádzkového zisku

Za 16-percentným poklesom prevádzkového zisku je aj kontrakt so spoločnosťou Slovalco, vďaka ktorému dostáva hlinikáreň v Žiari nad Hronom elektrinu za výhodnejšie ceny.

Slovenské elektrárne, a. s. (SE) v ktorých drží majoritný podiel talianska skupina Enel, dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk (EBITDA) vo výške 700 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 16 %. „Pokles spôsobila jednorazová položka, ktorú predstavoval kontrakt so spoločnosťou Slovalco a pokles veľkoobchodných cien elektriny na trhoch,“ povedal na tlačovej konferencii finančný riaditeľ Enelu Luigi Ferraris.

Slovenský dominantný výrobca elektriny vyrobil v minulom roku 22,84 terawatthodín (TWh) elektrickej energie. V porovnaní s rokom 2012 to predstavuje nárast o vyše dve percentá. Najviac, až 15,72 TWh elektrickej energie, vyrobili v jadrových elektrárňach Mochovce a V2 Jaslovské Bohunice. Vodné elektrárne na rieke Váh vyrobili celkovo 1,9 TWh energie, Gabčíkovo 2,62 TWh a prečerpávacie vodné elektrárne 321 gigawatthodín (GWh). Fotovoltické elektrárne vo Vojanoch a Mochovciach vyrobili takmer 2 GWh.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame