Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Bratislavské kultúrne centrum KUNSTHALLE Slovenské elektrárne
11. septembra 2014 13:51 ElektrinaAktuality od Slovenské elektrárneSITA

Slovenské elektrárne rozsvietia bratislavskú Kunsthalle

Inovatívne osvetlenie pre bratislavské centrum umenia poskytne spoločnosť Enel Sole.

Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, osvetlia v rámci projektu Energia pre kultúru fasádu domu umenia KUNSTHALLE v Bratislave. Inovatívne osvetlenie poskytne spoločnosť Enel Sole, vedúca európska spoločnosť v oblasti verejného a umeleckého osvetlenia. Bratislavské centrum umenia sa tak ku koncu roka 2014 pridá k uznávaným kultúrnym pamiatkam starého kontinentu osvetlených technológiou Enel Sole, ako sú napríklad záhrady Quirinale Prezidentského paláca v Ríme a Katedrála v talianskom Orvieto, koncertná hala Atheneul v Bukurešti, či Real Alcàzar v španielskej Seville.

Slovenské elektrárne prostredníctvom svojho programu Energia pre kultúru, jednej z častí koncepcie spoločenskej zodpovednosti Energia pre krajinu podporujú umenie, pamiatky a kultúru od roku 2008. V rámci tohto programu osvetlili napríklad Oravský hrad (2009), ktorý je najnavštevovanejšou historickou kultúrnou pamiatkou na Slovensku a vďaka tomuto projektu ho návštevníci môžu obdivovať aj vo večerných hodinách.

Spoločnosť Enel Sole, ďalšia dcérska spoločnosť skupiny Enel, využíva najmodernejšie technológie osvetlenia (konkrétne biele a farebné LED); svetelné zdroje a diaľkovo ovládané zariadenia; pričom svetelné systémy sú inštalované v harmónii s pamiatkami i životným prostredím ako celkom. Enel Sole využíva elektrinu racionálne udržateľným spôsobom, optimalizuje jej spotrebu, znižuje produkciu svetelného smogu a zamedzuje disperzii svetla. Enel Sole manažuje služby verejného osvetlenia pre 3 750 obcí v Taliansku a prevádzkuje viac ako 2 150 000 svetelných bodov celkovo.

Projekt zvýši atraktívnosť fasády Kunsthalle zvýraznením jej charakteristických architektonických prvkov prostredníctvom výberu svetelných zariadení. Budova bude vystupovať a zároveň harmonicky zapadať do svojho okolia, s umeleckým osvetlením, ktoré poskytne nehmotné spojenie medzi Kunsthalle a spoločnosťou. Malé LED projektory budú použité bez zásahu do architektúry mesta a životného prostredia a zároveň zabezpečia minimálnu spotrebu energie. LED bude používať tri typy osvetlenia – difúzne a homogénne osvetlenie názvu budovy na vrchole fasády, dynamické osvetlenie naplno využívajúce rôzne farebné škály pre pásové okná a statické architektonicko-funkčné (biela) osvetlenie pre stĺpy na prízemí.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 MW inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 69,95%, vodné elektrárne 20,68% a 9,37 % tepelné elektrárne a 0,01% fotovoltické elektrárne. Ku koncu roka 2013 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 4 591 zamestnancov.

Enel Sole je súčasťou skupiny Enel a jednou z vedúcich spoločností v Európe s obrovskými skúsenosťami a kompetenciami v sektoroch verejného, umeleckého a dizajnového osvetlenia pre exteriér, interiér a kultúrne dedičstvo. Jeho cieľom je podporiť kvalitu svetla po celom svete. Hlavnými zákazníkmi spoločnosti ENEL Sole je 3 750 obcí, v ktorých spoločnosť spravuje viac ako 2 150 000 svetelných bodov. Vďaka projektu priekopníckeho LED pouličného osvetlenia s názvom „Archilede“ , od roku 2009 Enel Sole nainštaloval 183 250 svetelných zariadení, čím vytvoril kumulatívne úspory energie vo výške 110 GWh. Enel Sole navrhol viac ako 1200 projektov umeleckého osvetlenia, inštalovaných natrvalo alebo dočasne, a to v Taliansku a v zahraničí. Prístup svetelného dizajnu spoločnosti ENEL Sole sa zameriava na optimalizáciu spotreby energie, pričom vo svojich projektoch znižuje uhlíkovú stopu CO2 a svetelné znečistenie, podporuje inovácie a využívanie technológii najvyššej úrovne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies