
Slovenské elektrárne prepúšťať nebudú. Sú však na hranici rentability.
Slovenský dominantný výrobca elektriny rokuje so štátom o zmenách v zákone o Národnom jadrovom fonde.
Slovenské elektrárne pokračujú v racionalizácii. Ako povedal na medzinárodnej konferencii Atomexpo 2017 v Moskve slovenským novinárom predseda predstavenstva Slovenských elektrární Bohumil Kratochvíl, racionalizácia sa však nebude týkať prepúšťania. „V Slovenských elektrárňach som našiel veľmi fundovaných odborníkov. Čo sa musí v elektrárňach zmeniť, je kultúra, ktorá podľa môjho presvedčenia nie je v tejto chvíli poplatná tomu, čo by sme potrebovali. Pozeráme sa na to, akým spôsobom znížiť náklady, pretože v tejto chvíli sme na hranici rentability,“ povedal Kratochvíl.
Na ľuďoch nebudú šetriť
Podľa neho v súčasnosti v podniku nastavujú novú organizačnú štruktúru. „Z môjho pohľadu má príliš veľa riadiacich úrovní. Nebude to o počtoch ľudí a nákladoch na pracovnú silu, ale pôjde skôr o racionalizáciu tých vecí, ktoré súvisia ďalej,“ doplnil Kratochvíl s tým, že v súčasnosti sú témou číslo jeden náklady na takzvaný zadný palivový cyklus.
Chcú zmeny v zákone
Podľa Kratochvíla sa musí zmeniť zákon o Národnom jadrovom fonde. „Ak by zostal zákon v súčasnej podobe, tak by poslal Slovenské elektrárne do konkurzu, pretože tie poplatky na zadný palivový cyklus (na vyraďovanie jadra – pozn. red.) by sme neboli schopní ďalej platiť. Čiže sa bavíme, ako zadný palivový cyklus zlacniť,“ konštatoval Kratochvíl. Podľa neho v súčasnosti elektrárne rokujú so štátom napríklad o tom, akým spôsobom by sa dali poplatky do Národného jadrového fondu posunúť do budúcnosti. „To by nám pomohlo v období dostavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Poplatky by sme teda splatili až v dobe, keď budú nové bloky dostavané,“ uzavrel Kratochvíl.
Prevádzkovatelia jadrových elektrární platia do Národného jadrového fondu ročný fixný poplatok vo výške 14,6 tis. eur za každý megawatt inštalovaného výkonu, pričom táto suma je každoročne valorizovaná o infláciu. Prevádzkovatelia jadrových zariadení platia aj variabilný príspevok, ktorý je stanovený vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok. Prevádzkovatelia odviedli minulý rok na likvidáciu jadra vyše 60 miliónov eur.
Témy
Najčítanejšie za 24 hodín
Investments in power grid to increase dramatically
The power grid operator Slovenska Elektrizacna Prenosova Sustava plans to invest more than 127 million euros this year.
Baníci sa boja o istoty. Chcú zachovať ťažbu uhlia.
Banícki odborári začali zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia.
Tri milióny sa minuli za deväť minút
Najbližšie kolo prideľovania dotácií na kúpu a inštaláciu malého OZE bude až o mesiac.