Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
24. apríla 2014 10:46 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne prehrali so štátom miliónový súdny spor

Slovenský dominantný výrobca elektriny chcel od štátu vysúdiť náhradu škody vo výške 94,5 milióna eur. Elektrárňam sa nepáčilo rozhodnutie ministerstva hospodárstva, na základe ktorého museli v rokoch 2009 a 2010 predávať domácnostiam a malým podnikom elektrinu za regulované ceny.

Štátu sa podarilo vyhrať súdny spor so Slovenskými elektrárňami, a.s. Tie sa domáhali o náhradu škody vo výške 94,5 miliónov za reguláciu veľkoobchodných cien elektriny pre domácnosti a malé podniky ešte z rokov 2009 a 2010. Krajský súd v Bratislave zamietol žalobu Slovenských elektrární voči Ministerstvu hospodárstva SR (MH) a potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu Bratislava. „Toto rozhodnutie považujem za úspech. Za údajnú škodu, ktorá mala vzniknúť Slovenským elektrárňam ministerstvo nezodpovedá,“ uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Elektrárne to nekomentovali

Slovenský dominantný výrobca elektriny tvrdil, že škodu im spôsobilo rozhodnutie MH, ktoré im uložilo dodávať domácnostiam a malým podnikom v spomínaných rokoch elektrickú energiu vo všeobecnom hospodárskom záujme za regulovanú cenu. Slovenské elektrárne sa zatiaľ k aktuálnemu rozsudku krajského súdu nechceli vyjadrovať. „Čakáme na oficiálne doručenie rozsudku,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová.

Najvyšší súd to začal

Slovenské elektrárne sa obrátili na súdy potom, čo Najvyšší súd v roku 2011 označil spomínanú cenovú reguláciu za nezákonnú. Podniku tým podľa zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci automaticky vznikla povinnosť žiadať o odškodnenie. Okresný súd následne v rozsudku z roku 2012 uviedol, že samotné rozhodnutie ministerstva nemohlo vyvolať vznik prípadnej škody. „S tým sa stotožnil aj odvolací súd a uznal rozsudok okresného súdu za správny a dostatočne odôvodnený,“ dodal rezort hospodárstva. Proti rozsudku Krajského súdu v Bratislave už nie je možné podať odvolanie a rozsudok nadobudne právoplatnosť po doručení jeho písomného vyhotovenia účastníkom konania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies