Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Otvorenie infocentra Energoland v Mochovciach Slovenské elektrárne
14. októbra 2014 15:28 Energetika všeobecneAktuality od Slovenské elektrárneSITA

Slovenské elektrárne otvorili Energoland

Unikátny sprievodca svetom energie v Mochovciach je nabitý modernými technológiami.

Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel dnes otvorili unikátne infocentrum Energoland nachádzajúce sa pred vstupom do Atómovej elektrárne Mochovce. Projekt vybavený najnovšími interaktívnymi a zobrazovacími technológiami atraktívnym spôsobom približuje návštevníkom všetkých vekových kategórií príbeh energie od vzniku vesmíru až po blízku budúcnosť.

„Našim cieľom bolo atraktívnou formou a zároveň otvorene a komplexne priblížiť problematiku vzniku, výroby a využívania energie. Nezaujatým spôsobom poukazujeme na pozitíva a negatíva všetkých zdrojov energie tak, aby si každý návštevník mohol vytvoriť svoj vlastný názor na ideálny energetický mix udržateľný pre budúce generácie ,“ uviedol Michele Bologna, riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární.

33 interaktívnych sekcií Energolandu, ktorými sprevádza virtuálna sprievodkyňa podporuje vzdelávanie a východu mladej generácie. Každý návštevník hneď na úvod spozná svoju vlastnú energiu prostredníctvom veľkorozmerného termo zrkadla. Expozícia pokračuje energetickými pretekmi na interaktívnej LED podlahe a ďalšiu energiu je potom možné načerpať pri zhliadnutí Odysey energie v bezobslužnom 3D kine s kapacitou 20 osôb. Aké druhy energií ľudstvo využívalo v minulosti a ako jeho obavy o prežitie prispeli k nárastu populácie na Zemi ukáže návštevníkom sekcia Stroj času. V časti expozície Watty sa dozvedia koľko energie je potrebnej na poháňanie rôznych spotrebičov – od malej žiarovky až po raketoplán.

Tvorcovia projektu vyvinuli aj niekoľko interaktívnych tematických hier. V hre operátor elektrickej siete je úlohou hráča zásobovať elektrinou mesto a zabrániť tak kolapsu siete, tzv. blackoutu. Energopolis je zasa taktická hra, ktorej cieľom je postaviť mesto a vybudovaním elektrární zabezpečiť potrebnú energiu pre jeho chod. Lákadlom je aj super motorka, ktorou sa hráči vydajú do minulosti a na prechod do každého ďalšieho levelu musia správne zodpovedať kvízové otázky.

Pozrite sa, ako Energoland vznikal a ako vyzerá:

Zvláštna časť expozície je venovaná jadrovej energetike. Jej súčasťou je aj špeciálna „nafukovačka“, ktorá je prvá svojho druhu na svete a predstavuje kontajnment, čiže ochranný plášť jadrovej elektrárne. Po vystúpaní po uránových schodoch získajú návštevníci všetky dôležité informácie o fungovaní jadrových elektrární. Dokonca tu uvidia aj ionizujúce žiarenie a na chvíľu sa stanú operátorom reaktora. Špeciálna pozornosť je venovaná aj fenoménu globálneho otepľovania a uhlíkovej stope, ktorú človek zanecháva na našej planéte

Pomocou svojich smartfónov alebo tabletov môžu vstúpiť do virtuálneho sveta rozšírenej reality a odhaliť ešte viac.

Slovenské elektrárne predstavili svoje Centrum Excelentnosti, v ktorom môže spoločnosť prepjiť prax priemyslu a akademickú sféru.

Ďalšie informácie aj na energoland.sk

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame