Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Čierny Váh prečerpávacia
Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh. seas.sk
3. novembra 2013 8:53 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne investujú do svojich vodných elektrární

Slovenské elektrárne, a.s. plánujú investovať do svojich vodných elektrární nemalé finančné prostriedky. Slovenský dominantný výrobca elektriny má v investičnom pláne na najbližších desať rokov pre vodné elektrárne pripravené projekty v celkovom objeme takmer 65 miliónov eur. Polovica prostriedkov by pritom mala byť preinvestovaná počas prvých piatich rokov.

„Projekty sú zamerané na výmenu automatík na Prečerpávacej vodnej elektrárni Čierny Váh a na výmenu riadiacich systémov. Pokračovať budeme i v postupnej výmene čistiacich strojov a transformátorov,“ informoval podnik vo svojom mesačníku. Závod Vodných elektrární chce postupne zmeniť systém realizácie generálnych opráv. „Dopad to bude mať na čerpanie údržbových, ale aj investičných nákladov,“ dodal najväčší slovenský výrobca elektriny.

V súčasnosti Slovenské elektrárne začali pripravovať cyklus generálnych opráv na vodnom diele Gabčíkovo. V roku 2015 chce spoločnosť na ňom zrealizovať prvú generálnu opravu Malej vodnej elektrárni S VII. „Postupne budú vykonané generálky aj na zostávajúcich turbogenerátoroch na vodných a malých vodných elektrárňach,“ konštatovali elektrárne, ktoré majú taktiež v pláne rozbehnúť prípravu a realizáciu nových malých vodných elektrární.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame