Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany Slovenské elektrárne tepelná elektráreň
Elektrárne Vojany seas.sk
27. júna 2018 11:19 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne budú mať po dlhých rokoch znova slovenského šéfa

Novým predsedom predstavenstva sa stane Branislav Strýček.

Slovenské elektrárne budú mať nového generálneho riaditeľa. Od júla tohto roku sa ním stane Branislav Strýček. Je tak prvým Slovákom na najvyššom poste v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny od jeho privatizácie v roku 2006. Vo funkcii vystrieda Bohumila Kratochvíla.

Riadne valné zhromaždenie spoločnosti Slovenské elektrárne v utorok taktiež zvolilo Bohumila Kratochvíla za člena dozornej rady. Novým predsedom dozornej rady sa stal Richard Paško, jej podpredsedom Georgios Karavas.

Branislav Strýček je predsedom predstavenstva od 27. júna 2018 a generálnym riaditeľom Slovenských elektrární (SE) od 1. júla 2018. Do SE nastúpil v roku 2005 ako zástupca finančného riaditeľa a bol zodpovedný za reorganizáciu finančného úseku. V roku 2007 prevzal pozíciu finančného riaditeľa a podpredsedu predstavenstva, kde zodpovedal za strategické investície, akvizície, predaje a mnohomiliónové bankové zmluvy. Významným spôsobom prispel k úspešnej reštrukturalizácii spoločnosti po jej privatizácii v roku 2006.

V roku 2011 bol B. Strýček vymenovaný za finančného riaditeľa medzinárodnej divízie skupiny Enel so sídlom v Ríme, kde viedol finančných riaditeľov z viacerých európskych krajín a Ruska, určoval strategické a finančné ciele a viedol programy neustáleho zlepšovania. Po jeho návrate na Slovensko v roku 2013 bol vymenovaný za podpredsedu predstavenstva spoločnosti a ujal sa pozície riaditeľa obchodu, trhu, dispečingu a regulácie, kde bol zodpovedný za stratégiu predaja, podnikateľský rozvoj a regulačné záležitosti. Riadil aj podnikateľské aktivity v oblasti veľkoobchodného aj maloobchodného predaja na Slovensku, v Čechách, Poľsku a Maďarsku.

B. Strýček je členom predstavenstva vzájomnej poisťovne Elini, a členom predstavenstva združenia Eurelectric, ktoré zastupuje európsky energetický priemysel. Pred nástupom do SE získal cenné skúsenosti v rôznych riadiacich pozíciách v spoločnostiach Emerson Network Power a Andersen na Slovensku, v USA a Taliansku.

B. Strýček získal inžiniersky titul na Slovenskej technickej univerzite v roku 1997. Stal sa členom Asociácie certifikovaných účtovníkov vo Veľkej Británii v roku 2004 a v roku 2009 získal titul MBA na London Business School, jednej z popredných biznisových škôl na svete. Je prvým Slovákom na poste predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Slovenských elektrární od roku 2006. Je aktívnym skialpinistom, horolezcom, behá maratóny a úspešne absolvoval aj dlhý triatlon (Ironman).

Slovenské elektrárne produkujú vyše 70 percent z celkovej výroby elektriny na území Slovenska. Prevádzkujú energetické zdroje s inštalovaným výkonom vyše 4 100 megawattov. Vlastnia 31 vodných, dve atómové, dve tepelné a dve solárne elektrárne. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34 % a spoločnosť Slovak Power Holding BV s podielom 66 %. V nej má 50-percentný podiel Energetický a průmyslový holding. Ďalších 50 percent je vo vlastníctve skupiny Enel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame