Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce Slovenské elektrárne jadrová energia zdroje energie
Areál Atómovej elektrárne Mochovce seas.sk
8. mája 2018 11:28 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenské elektrárne: Atómové elektrárne boli vlani bezpečné

Slovenské elektrárne nezaznamenali na jadrových blokoch žiadne udalosti kategórie nehoda ani havária.

Atómové elektrárne v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach boli vlani spoľahlivé a bezpečné. Aspoň takto hodnotí prevádzku svojich dvoch mochoveckých a dvoch bohunických jadrových blokov spoločnosť Slovenské elektrárne. „Na základe hodnotenia súboru prevádzkových ukazovateľov bezpečnosti hodnotíme prevádzku jadrových zariadení našej spoločnosti v minulom roku ako bezpečnú v súlade s právnymi predpismi pre oblasť využívania jadrovej energie s plnením podmienok v platných povoleniach vydaných dozornými orgánmi,“ uviedli elektrárne vo svojej pravidelnej hodnotiacej správe.

Vyskytli sa len udalosti najnižšej kategórie

Slovenský dominantný výrobca elektriny zaznamenal v minulom roku v Atómovej elektrárni Bohunice V2 celkovo deväť prevádzkových udalostí, rok predtým to bolo desať. V Atómovej elektrárni Mochovce to bolo desať prevádzkových udalostí, čo bolo v medziročnom porovnaní o dve udalosti menej. Všetky zaznamenané udalosti ohodnotili Slovenské elektrárne ako udalosti najnižšej kategórie podliehajúce hláseniu Úradu jadrového dozoru SR. „Nevyskytli sa žiadne udalosti kategórie nehoda ani havária,“ uviedli elektrárne, ktoré počas minulého roka v Mochovciach ani v Bohuniciach neevidovali narušenie limít a podmienok. „Prevádzka našich jadrových zariadení mala minimálny vplyv na životné prostredie a minimálnu radiačnú záťaž pre personál a obyvateľstvo,“ doplnil podnik.

K udalostiam, u ktorých bol zaznamenaný negatívny trend, Slovenské elektrárne prijali nápravné opatrenia na atómových elektrárňach. Na oboch jadrových elektrárňach bol vlani ukončený projekt Zlepšenie procesu havarijnej pripravenosti, ktorého cieľom bolo upraviť proces havarijnej pripravenosti v nadväznosti na zavádzanie riadenia ťažkých havárií.

Prvý a druhý blok dodávajú elektrinu už zhruba 20 rokov

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce, každý s výkonom 471 megawattov. Prvý blok mochoveckej elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 miliónov megawatthodín elektriny, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádzajú na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 a 1985. Od roku 2000 na blokoch V2 prebiehal program modernizácie v celkovej hodnote 500 miliónov eur, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 506 megawattov na každom bloku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame