Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
22. mája 2014 16:00 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Slovenské elektrárne a ruská banka Sberbank si tľapli

Ruská banka poskytne slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny finančný príspevok na realizáciu ich plánu rastu.

Spoločnosť Slovenské elektrárne využije pri financovaní svojich investičných projektov aj ruské peniaze. Slovenský dominantný výrobca elektriny sa totiž vo štvrtok v Petrohrade dohodol na spolupráci s ruskou bankou Sberbank. Firmy už aj podpísali memorandum o porozumení zamerané na rozvoj spolupráce medzi oboma stranami v spoločných oblastiach záujmu. „Podpísaná dohoda stanovuje záväzok ruskej banky poskytnúť finančný príspevok Slovenským elektrárňam na realizáciu ich plánu rastu na Slovensku a v strednej Európe,“ informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Bližšie informácie spoločnosti neuviedli.

Aj Rosatomu pomôžu

Slovenské elektrárne nie sú prvou energetickou spoločnosťou, ktorej pomôže ruská banka Sberbank s financovaním investičných projektov. V polovici minulého roka ohlásila spoluprácu pri nových projektoch so spomínanou bankou aj ruská štátny koncern Rosatom. Firmy podpísali dohodu, ktorá stanovuje prioritné oblasti a postup spolupráce pri nových projektoch v zahraničí na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade. Tak ako to bolo v prípade Slovenských elektrární. Ani v tomto prípade neboli zverejnené bližšie informácie o podpísanej dohode.

Energetické veľkofirmy

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66 % podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattami inštalovaného výkonu., V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodín elektrickej energie. Ku koncu roka 2013 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 4 591 zamestnancov.

Rosatom je ruský štátny koncern pre atómovú energiu. Zastrešuje viac ako 250 podnikov a vedeckých inštitúcií, vrátane všetkých jadrových elektrární v Rusku, civilných výskumných organizácií a jedinej flotily jadrových ľadoborcov na svete. Rosatom v súčasnosti realizuje projekty výstavby 28 jadrových blokov, vrátane 19 blokov mimo Ruska. Ruský štátny koncern založil v roku 2011 aj dcérsku firmy Rusatom Overseas JSC. Tá má podporovať ruské jadrové technológie na globálnom trhu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame