Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com
15. októbra 2017 12:49 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovenské domácnosti v novembri zabojujú o lacnejší plyn v aukcii

Organizátori aukcie registrujú už dostatočný počet slovenských domácností a pre dodávateľov plynu zaujímavý objem dodávok, o ktorý sa bude súťažiť.

Prvá aukcia na nákup zemného plynu pre domácnosti sa nakoniec uskutoční. Ako informovali organizátori aukcie, aplikácia FiiFree a portál Krotitelia energií, do aukcie sa už prihlásilo viac ako 450 domácnosti. Objem dodávok, o ktorý budú 3. novembra súťažiť dodávatelia plynu, tak prekročil hranicu 10 tisíc megawatthodín. „Ide o objem, pri ktorom je už aukcia zaujímavá pre viacerých dodávateľov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk analytik portálu Krotitelia energií Matúš Zelený.

Lepšia cena plynu

Organizátori aukcie veria, že do spomínaného termínu sa prihlásia aj ďalšie domácnosti. „Celkový dražený objem plynu pôjde ešte hore. Čím vyšší celkový objem plynu, tým bude väčšia súťaž medzi dodávateľmi. A teda pravdepodobne aj lepšia cena pre všetky zapojené domácnosti,“ dodal Zelený s tým, že rozdiely v cenách plynu zatiaľ registrovaných domácnosti na Slovensku sú obrovské, a preto mnohé z nich majú príležitosť pre zaujímavú úsporu. „Viac ako 80 percent zaregistrovaných domácností má cenu plynu o 10 až 30 % vyššiu, ako zaregistrované domácnosti s najnižšími cenami,“ doplnil.

Žiadne skryté poplatky

Na Slovensku už aukcie na predaj energií fungujú, ale len pre firemných zákazníkov. Prvá aukcia pre slovenské domácnosti sa uskutoční 3. novembra tohto roka o 10:00. Aukcia je anonymná. Víťazný dodávateľ, ktorý zvíťazí na základe najnižšej ceny, sa k údajom dostane, až keď domácnosť vyhodnotí jeho ponuku v aukcii ako výhodnú a vyjadrí súhlas. Po ukončení aukcie budú domácnosti informované o výslednej vysúťaženej cene a o možnej úspore a až na základe týchto údajov sa môžu rozhodnúť, či k víťaznému dodávateľovi prestúpia. Dodávatelia zapojení do aukcie musia ponúknuť zmluvu pre domácnosti len na jeden rok a nesmú v nej byť žiadne skryté poplatky. Až do potvrdenia záujmu o víťaznú ponuku je účasť v aukcii nezáväzná.

Podľa Mariána Dlugoša, spoluzakladateľa Fiifree, domácnosti sa do aukcie registrujú aj vďaka tomu, že aukcia je nezáväzná. „Oceňujú to, že záujem o zmenu môžu vyjadriť až potom, čo dostanú prepočet reálnej úspory vychádzajúcej z víťaznej ponuky,“ konštatoval Dlugoš.

Prvá aukcia pre domácnosti na predaj plynu sa uskutoční prostredníctvom internetu na stránke www.prvaaukciaenergii.sk

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame