Slovenské domácnosti túžia najmä po kolektoroch a čerpadlách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Foto: ilustračná, freedigitalphotos.net

V treťom kole projektu Zelená domácnostiam si domácnosti zarezervovali 1 824 poukážok v hodnote štyroch miliónov eur.

Slovenské domácnosti aj v treťom kole projektu Zelená domácnostiam prejavili veľký záujem o malé obnoviteľné zdroje energií. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) po polhodine od spustenia tretieho kola konštatovala, že štyri milióny eur, ktoré boli vyčlenené, sa minuli. Celkovo bolo zarezervovaných 1 824 poukážok. Najväčší záujem mali domácnosti o podporu na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov. Informačný systém SIEA evidoval pri tomto malom obnoviteľnom zdroji celkovo 744 poukážok. Pri tepelných čerpadlách to bolo 717, kotloch na biomasu 263 a rovných sto pri fotovoltických paneloch.

Poukážky o niekoľko dní

Domácnostiam, ktoré o poukážku požiadali, už bola e-mailom zaslaná informácia, či poukážku získali alebo nie. SIEA sa teraz sústreďuje na vydávanie zmlúv s poukážkami. Tie by mali byť domácnostiam odoslané v najbližších dňoch. „To, či boli žiadosti o poukážky vyplnené správne, bude jasné v nasledujúcich dňoch a týždňoch,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Treba mať zhotoviteľa

Po doručení poukážok budú mať domácnosti 30 dní na to, aby ich odovzdali zhotoviteľom, ktorí ich zaregistrujú v informačnom systéme. Ak to nestihnú, poukážky stratia platnosť. „SIEA všetkým odporúča, aby ešte pred podpisom zmluvy dôsledne skontrolovali údaje uvedené v zmluve a poukážke,“ upozornil Jurikovič.

Ďalšie kolo pre Bratislavu

Tretie kolo bolo určené pre domácnosti z mimobratislavského regiónu. „Domácnosti z mimobratislavských krajov, ktoré v treťom kole neuspeli, budú mať možnosť požiadať o poukážku v ďalších kolách. Z celkovej alokácie 45 miliónov eur je pre ne ešte k dispozícii viac ako 30 miliónov eur,“ uzavrel Jurikovič. Najbližšie kolo bude určené na inštalácie fotovoltických panelov v Bratislavskom kraji.

Počas prvých dvoch kôl mali domácnosti záujem najmä o slnečné kolektory (1 788 vydaných poukážok). Nasledovali fotovoltické panely (1 703), tepelné čerpadlá (847) a kotly na biomasu (331). Celkovo agentúra v prvom a druhom kole vydala 4 699 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Takmer tisíc poukážok však zostalo nevyužitých. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Upozornenie od SIEA

Podané žiadosti o poukážky sú vždy posudzované a vyhodnocované až podľa času, kedy záujemcovia klikli na potvrdzujúci link v doručenom e-maili. Ak záujem o poukážku prostredníctvom kliknutia na link nepotvrdili ešte počas trvania kola, nebola ich žiadosť ukončená a nemohla byť vyhodnotená. Upozornenie na toto pravidlo bolo uvedené v samotnom elektronickom formulári, ale aj v Manuáli pre domácnosti k Informačnému systému Zelená domácnostiam a aj priamo na stránke zelenadomacnostiam.sk v časti Žiadosť o poukážku a to už pred 2. kolom. V prípade, ak žiadateľ toto pravidlo nedodržal, nemohol automaticky ani obdržať konečnú informáciu o úspešnosti alebo neúspešnosti jeho žiadosti, pretože jeho žiadosť nebola riadne ukončená.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra