Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com
1. júla 2018 13:44 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovenské domácnosti si rozdelili tri milióny eur

Príspevky domácnosti v mimobratislavských regiónoch dostali na 1 035 slnečných kolektorov, 372 tepelných čerpadiel a 173 kotlov na biomasu.

Slovenské domácnosti znova využili celú štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Aj keď predposledné kolo projektu Zelená domácnostiam trvalo oproti ostatným kolám dlhšie, slovenské domácnosti si rozdelili tri milióny eur. „Záujem prekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku o 10 percent na druhý deň po otvorení,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič. Predchádzajúce kolá prideľovania poukážok pritom trvali väčšinou len niekoľko minút.

Energetická agentúra vydala v predposlednom 25. kole 1 580 poukážok. Príspevky domácnosti v mimobratislavských regiónoch dostali na 1 035 slnečných kolektorov, 372 tepelných čerpadiel a 173 kotlov na biomasu.

Posledné kolo pilotného projektu Zelená domácnostiam plánuje agentúra vyhlásiť 7. augusta tohto roka. Aj posledné 26. kolo je podľa zverejneného harmonogramu určené pre inštalácie solárnych kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu v mimobratislavských regiónoch. Výška vyčlenenej sumy bude závisieť od množstva nevyužitých poukážok vydaných v predchádzajúcich kolách. „V poslednom kole je mimoriadne dôležité, aby o poukážku požiadali iba domácnosti, ktoré dokážu v spolupráci so zhotoviteľom inštaláciu do troch mesiacov určite zrealizovať. Tak bude možné využiť čo najviac prostriedkov vyčlenených na pilotný projekt,“ zdôraznil Jurikovič.

Doteraz bolo v rámci pilotného projektu preplatených 13 795 poukážok v celkovej hodnote viac ako 30,5 milióna eur. Vydaných je 2 750 ďalších poukážok v hodnote 6,7 milióna eur k zariadeniam, ktoré sa momentálne inštalujú. Ku koncu roka by malo byť spolu podporených viac ako 18 tisíc inštalácií. Celkový rozpočet pilotného projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, je 45 miliónov eur.

Aktuálne SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. „Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený,“ konštatoval Jurikovič. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25 tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážku priebežne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame