Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto vaultelectricity.com
25. augusta 2017 11:05 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovenské domácnosti dostali na malé elektrárničky či teplárničky už 18 miliónov

V projekte Zelená domácnostiam doteraz bola podporená výstavba vyše 8 200 malých elektrárničiek a teplárničiek.

Slovenské domácnosti dostali od štátu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) už viac ako 18 miliónov eur. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová, v projekte Zelená domácnostiam tak doteraz bola podporená výstavba vyše 8 200 malých elektrárničiek a teplárničiek. „Každý mesiac pribúda približne 800 ukončených inštalácií. Vďaka doteraz nainštalovaným zariadeniam, ku ktorým už boli preplatené poukážky, klesli emisie oxidu uhličitého o 17 081 ton,“ dodala Gavorová.

Najviac na slnečné kolektory

Z celkového množstva preplatených poukážok sa 41 % týka slnečných kolektorov, 24 % tepelných čerpadiel, 24 % fotovoltických panelov a 11 % kotlov na biomasu. Menší počet poukážok ku kotlom na biomasu a rastúci podiel tepelných čerpadiel môže podľa SIEA naznačovať predovšetkým trend, akým sa uberajú požiadavky domácností v nových a obnovených rodinných domoch. „Tepelné čerpadlá sú totiž z hľadiska obsluhy komfortnejšie, majú nižšie prevádzkové náklady a vďaka podpore sú cenovo dostupnejšie. Kotly na biomasu sú využívané predovšetkým v oblastiach s ľahkou dostupnosťou paliva alebo ak rodinný dom nie je významne obnovený a má väčšiu spotrebu tepla, či nie je dostupná plynofikácia,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie (SIEA) Stanislav Jurikovič.

Aktuálne agentúra eviduje 280 zhotoviteľov, ktorí inštalovali zariadenia pre viac ako päť poukážok. Z celkového počtu 920 zaregistrovaných sa do projektu doposiaľ nezapojila tretina. „Zhotoviteľom, ktorí kontinuálne ponúkajú svoje služby domácnostiam, je už dnes jasné, že nestačí iba rýchlo predať a nainštalovať zariadenie, ale nutné je poskytnúť domácnostiam najmä technické poradenstvo, overiť, či spĺňajú podmienky a zabezpečiť nevyhnutnú administratívu. Novým záujemcom o poukážky preto stále pripomíname, aby bez dohody so zhotoviteľom o poukážky ani nežiadali,“ upozornil Jurikovič.

Kontrolujú domácnosti

Od spustenia projektu bolo celkom vydaných 14 130 poukážok za viac ako 31 miliónov eur. Približne štvrtinu z nich domácnosti z rôznych dôvodov nevyužili a o podporu mnohé žiadali znovu. „V prvých kolách to bola podstatne väčšia časť, pretože o poukážky žiadali aj tí, ktorí nemali vážny záujem, alebo sa neporadili vopred so zhotoviteľom a nakoniec chceli iné zariadenie, alebo inštaláciu nestihli zrealizovať v lehote platnosti poukážky. V posledných kolách už počet nevyužitých poukážok klesol,“ dodal Jurikovič.

Energetická agentúra vykonala 886 kontrol na mieste, pri ktorých sa overuje, či prostriedky domácnosti vynaložili v súlade s podmienkami projektu. „Poukážky neboli preplatené, ak sa zistilo, že bolo nainštalované iné zariadenie, alebo sa zariadenie riadne nevyužívalo. Poukážky tiež nie je možné preplatiť, ak sa zariadenie využíva v dome, kde sa vykonáva hospodárska činnosť nad povolený limit,“ doplnil Jurikovič s tým, že SIEA takto zaznamenala napríklad pokusy získať príspevok na inštaláciu malého OZE v penzióne či v kaviarni. Agentúra zistila aj prípady, kedy musela domácnosť príspevok vrátiť.

SIEA eviduje aj spory medzi zhotoviteľmi a domácnosťami. „Väčšinou v podnetoch domácnosti informovali o neúspešnej reklamácii, o nedodaných alebo zle fungujúcich zariadeniach a tiež o nedodržaní zmluvnej ceny. Stále platí, že vzťahy so zhotoviteľom si majú domácnosti upraviť v zmluve o inštalácii. V prípade sporu sa domácnosť môže obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu,“ uviedol Jurikovič.

Najbližšie kolo v septembri

Zelená domácnostiam má pre tento rok zverejnený harmonogram kôl v hodnote 15 miliónov eur. Najbližšie 15. kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu tepla bude otvorené 19. septembra 2017 o 15 hodine. Vydané budú poukážky v hodnote 2 milióny eur. V októbri SIEA vyhlási ešte dve kolá, samostatne na tepelné a samostatne na elektrické zariadenia.

Zostávajúce prostriedky z pilotného projektu v hodnote viac ako 12 miliónov eur budú k dispozícii v roku 2018. Celkovo je na pilotný projekt vyčlenených 45 miliónov eur. „V súčasnosti už pripravujeme pokračovanie projektu tak, aby boli od roku 2019 v čo najvyššej miere využité zvyšné prostriedky 75 miliónov eur,“ konštatovala Gavorová.

Národný projekt Zelená domácnostiam je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR. Finančný príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je poskytovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame